
I forbindelse med Roland Garros er der fem spillere fra ATP Challenger Tour, som det er værd at holde øje med.
Fem Challenger-spillere at følge ved Roland Garros
Emilio Nava fra USA deltager i den prestigefyldte turnering som wildcard, efter han vandt USTA’s Roland Garros Wild Card Challenge. Den 23-årige spiller har haft en imponerende sæson med 30 sejre i Challenger-turneringer, hvor alle kampe er spillet på grus. Han har vundet tre titler i træk og havde en 19-kamps sejrsstime, inden den blev brudt af Chris Rodesch i finalen i Tallahassee, hvor Nava var på jagt efter sin fjerde titel.
Nava er kun den anden amerikaner, der har formået at vinde tre grus Challenger-titler i samme sæson; den første var hans gode ven Tristan Boyer, som gjorde det sidste år. Nava har udtrykt stor glæde over sit nuværende niveau og den hårde træning, han har lagt i for at nå dertil.
Den franske spiller Terence Atmane, også 23 år gammel, har vundet to Challenger-titler på hård bane i sidste måned og ser frem til at bygge videre på den momentum, han har skabt i Paris. Atmane skal op imod den erfarne Richard Gasquet i sin åbningsrunde, og han har fokus på at tage én kamp ad gangen, selvom en potentiel anden runde mod topseedede Jannik Sinner lurer.
Jaime Faria fra Portugal har haft en god start på sin karriere med sin første kvartfinale på ATP Touren i Rio de Janeiro. Han fortsatte med en ny kvartfinale i Santiago, men måtte desværre holde pause i to måneder på grund af en skade. Faria, der ligger som nummer 115 på verdensranglisten, vandt to grus Challenger-titler sidste sæson og debuterede ved Australian Open, hvor han nåede anden runde og tog et sæt fra den 10-dobbelte mester Novak Djokovic.
Ethan Quinn, en 21-årig amerikaner, vandt NCAA-singles mesterskabet for to år siden og har nu opnået sin højeste placering som nummer 106 på verdensranglisten. Han kvalificerede sig til Roland Garros efter en nervepirrende kamp mod en argentiner i det afgørende sæt. Quinn har mødt stærke modstandere som Carlos Alcaraz og Jakub Mensik i den seneste sæson og står nu over for Grigor Dimitrov i sin første kamp.
Endelig er Francesco Passaro fra Italien klar til sin debut ved Roland Garros. Efter at have gjort sin entré i Top 100 på verdensranglisten har Passaro haft en blandet sæson, men har gode minder fra sidste års grussæson, hvor han nåede tredje runde i Rom som kvalifikant og vandt Turin Challenger ved at besejre fem Top 100 spillere på vejen til titlen.
Disse fem spillere kan meget vel bringe friske overraskelser til turneringen og gøre Roland Garros endnu mere spændende at følge.