Jannik Sinner fortsætter sejrsstimen i Wien og når kvartfinalen

Jannik Sinner fortsatte sit imponerende spil ved Erste Bank Open, hvor han besejrede Flavio Cobolli med 6-2, 7-6(4) og dermed kvalificerede sig til kvartfinalerne i Wien.

Jannik Sinners Stærke Præstation i Wien

I sin første runde spillede Sinner, der er turneringens topseedede spiller, sin hurtigste kamp i sæsonen, da han på kun 58 minutter slog Daniel Altmaier. Mod Cobolli måtte han dog vise tålmodighed, især efter en dominerende første sæt. Sinner har nu en perfekt rekord på 17-0 mod italienske spillere, hvilket vidner om hans styrke i denne turnering.

Sinner udviste styrke i det første sæt, hvor han ikke gav Cobolli nogen breakmuligheder. Selvom han ikke ramte sit bedste niveau i andet sæt og misbrugte fire breakpoint, var han mere aktiv og stabil i tiebreaken. En dobbeltfejl fra Cobolli ved 3-4 gav Sinner det nødvendige momentum til at lukke kampen efter 1 time og 48 minutter.

Sinner, der vandt turneringen i Wien i 2023, har nu en samlet rekord på 14-4 ved dette event og har sejret i sine seneste 18 indendørskampe. I kvartfinalen står han over for Alexander Bublik, en modstander han har en samlet sejr på 5-2 over. Bublik besejrede Sinner tidligere i juni ved ATP 500 i Halle, men Sinner tog revanche ved US Open, hvor han vandt med 6-1, 6-1, 6-1.

Med denne imponerende form ser det ud til, at Jannik Sinner er godt på vej til at genvinde titlen i Wien og bevise, at han er en af de bedste spillere på ATP-touren i øjeblikket. Fansen ser frem til en spændende kvartfinale, hvor Sinners færdigheder og strategier vil blive sat på prøve mod Bublik.

INTERESSANTE NYHEDER

MEST LÆSTE NYHEDER I DAG

SENESTE NYT