Hvem vandt en Oscar i 2019?

Natten til søndag d. 25 februar 2019 (dansk tid) løb årets længeventede Oscar Awards af staben.

Hele Hollywood var samlet for at overvære, hvem løb med verdens fornemste filmpris.

Oscars gallashow I 2019 var 91. Gang, at Oscar akademiet havde stemt om hvem der skulle have de eftertragtede priser fordelt over 24 kategorier.

Oscar akademiet er bestående af 7902 medlemmer, hovedsageligt fra filmindustrien.

Danmark var i år repræsenteret, da Viggo Mortensen var nomineret til årets bedste mandlige skuespiller.

Årets Vindere:

BEDSTE FILM:

VINDER: Green Book

ANDRE NOMINEREDE:

  • Black Panther
  • BlacKkKlansman
  • Bohemian Rhapsody
  • The Favourite
  • Roma
  • A Star Is Born
  • Vice

BEDSTE INSTRUKTØR

VINDER: Alfonso Cuaron (Roma)

ANDRE NOMINEREDE:

  • Spike Lee (BlacKkKlansman)
  • Pawel Pawlikowski (Cold War)
  • Yorgos Lanthimos (The Favourite)
  • Adam McKay (Vice)

BEDSTE MANDLIGE HOVEDROLLE

VINDER: Rami Malek (Bohemian Rhapsody)

ANDRE NOMINEREDE:

  • Christian Bale (Vice)
  • Bradley Cooper (A Star Is Born)
  • Willem Dafø (At Eternity’s Gate)
  • Viggo Mortensen (Green Book)

BEDSTE KVINDELIGE HOVEDROLLE

VINDER: Olivia Colman (The Favourite)

ANDRE NOMINEREDE:

  • Yalitza Aparicio (Roma)
  • Glenn Close (The Wife)
  • Lady Gaga (A Star Is Born)
  • Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?)

BEDSTE KVINDELIGE BIROLLE

VINDER: Regina King (If Beale Street Could Talk)

ANDRE NOMINEREDE:

  • Amy Adams (Vice)
  • Marina De Tavira (Roma)
  • Emma Stone (The Favourite)
  • Rachel Weisz (The Favourite)

BEDSTE MANDLIGE BIROLLE

VINDER: Mahershala Ali (Green Book)

ANDRE NOMINEREDE:

  • Adam Driver (BlacKkKlansman)
  • Sam Elliot (A Star Is Born)
  • Richard E Grant (Can You Ever Forgive Me?)
  • Sam Rockwell (Vice)

BEDSTE ORIGINALE MANUSKRIPT

VINDER: Green Book

ANDRE NOMINEREDE:

  • The Favourite
  • First Reformed
  • Roma
  • Vice

BEDSTE ADAPTEREDE MANUSKRIPT

VINDER: BlacKkKlansman

ANDRE NOMINEREDE:

  • The Balad of Buster Scruggs
  • Can You Ever Forgive Me?
  • If Beale Street Could Talk
  • A Star Is Born

BEDSTE FILMMUSIK

VINDER: Black Panther

ANDRE NOMINEREDE:

  • BlacKkKlansman
  • IF Beale Street Could Talk
  • Isle of Dogs
  • Mary Poppins Returns

BEDSTE ORIGINALE SANG

VINDER: Shallow (A Star Is Born)

ANDRE NOMINEREDE:

  • All The Stars (Black Panther)
  • I’ll Fight (RBG)
  • The Place Where Lost Things Go (Mary Poppins Returns)
  • When A Cowboy Trades His Spurs For Wings (The Ballad of Buster Scruggs)

BEDSTE UDENLANDSKE FILM

VINDER: Roma (Mexico)

ANDRE NOMINEREDE:

  • Capernaum (Lebanon)
  • Cold War (Polen)
  • Never Look Away (Tyskland)
  • Shoplifters (Japan)

BEDSTE DOKUMENTAR

VINDER: Free Solo

ANDRE NOMINEREDE:

  • Hale County This Morning Evening
  • Minding The Gap
  • Of Fathers and Sons
  • RBG

BEDSTE KORTFILM

VINDER: Skin

ANDRE NOMINEREDE:

  • Detainment
  • Fauve
  • Marguerite
  • Mother

BEDSTE ANIMATIONSFILM

VINDER: Spider-Man: Into the Spider-Verse

ANDRE NOMINEREDE:

  • Incredibles 2
  • Isle of Dogs
  • Mirai
  • Ralph Breaks the Internet

BEDSTE KOSTUMEDESIGN

VINDER: Ruth Carter (Black Panther)

ANDRE NOMINEREDE:

  • Mary Zophres (The Ballad of Buster Scruggs)
  • Sandy Powell (The Favourite)
  • Sandy Powell (Mary Poppins Returns)
  • Alexandra Byrne (Mary Queen of Scots)

BEDSTE KORTE DOKUMENTAR

VINDER: Period. End of Sentence

ANDRE NOMINEREDE:

  • Black Sheep
  • End Game
  • Lifeboat
  • A Night at The Garden

BEDSTE REDIGERING

VINDER: Bohemian Rhapsody

ANDRE NOMINEREDE:

  • BlacKkKlansman
  • The Favourite
  • Green Book
  • Vice

BEDSTE ANIMEREDE KORTFILM

VINDER: Bao

ANDRE NOMINEREDE:

  • Animal Behaviour
  • Late Afternoon
  • One Small Step
  • Weekends

BEDSTE VISUELLE EFFEKTER

VINDER: First Man

ANDRE NOMINEREDE:

  • Avengers: Infinity War
  • Christopher Robin
  • Ready Player One
  • Solo: A Star Wars Story

BEDSTE LYDMIXING

VINDER: Bohemian Rhapsody

ANDRE NOMINEREDE:

  • Black Panther
  • First Man
  • Roma
  • A Star Is Born

BEDSTE LYDREDIGERING

VINDER: Bohemian Rhapsody

ANDRE NOMINEREDE:

  • Black Panther
  • First Man
  • A Quiet Place
  • Roma

BEDSTE MAKEUP OG STYLING

VINDER: Greg Cannom, Kate Biscø og Patricia Dehaney (Vice)

ANDRE NOMINEREDE:

  • Göran Lundström og Pamela Goldammer (Border)
  • Jenny Shircore, Marc Pilcher og Jessica Brooks (Mary Queen of Scots)

BEDSTE SCENOGRAFI

VINDER: Black Panther

ANDRE NOMINEREDE:

  • The Favourite
  • First Man
  • Mary Poppins Returns
  • Roma

BEDSTE FOTOGRAFERING

VINDER: Roma

ANDRE NOMINEREDE:

  • Cold War
  • The Favourite
  • Never Look Away
  • A Star Is Born

Recommended For You

About the Author: Niels