Fritz, Perricard og Moutet nomineret til ATP Perfect Serve i juni

Fritz, Perricard og Moutet nomineret til ATP Perfect Serve i juni

Tre spillere er blevet nomineret til denne måneds udgave af ATP Perfect Serve, en initiativ støttet af Stella Artois. I juni viste de bedste på ATP Tour, hvordan en god serv kan være altafgørende, især på græsbaner.

Nominerede Spillere til ATP Perfect Serve

Taylor Fritz er en af de nominerede og har imponeret med sin kraftfulde serv. Under BOSS OPEN i Stuttgart formåede han at vinde alle sine 43 servespil og ramte hele 45 aces på vej til titlen. Fritz’s evne til at dominere på serven har gjort ham til en stærk kandidat i denne måned.

Giovanni Mpetshi Perricard, der også har en vildt effektiv serv, gjorde sig bemærket på de samme græsbaner. Den 6’8″ høje franskmand sendte seks aces afsted i en enkelt tie-break i sin første runde mod Roman Safiullin. Mpetshi Perricards højde giver ham en naturlig fordel, som han udnytter til fulde.

Men det kræver ikke kun ren styrke at få succes på græs. Corentin Moutet viste, at finesse også spiller en rolle ved Mallorca Championships, hvor han brugte en række underarmsserver til at besejre Daniel Altmaier i anden runde. Moutet nåede senere finalen i det spanske ATP 250-turnering, hvilket understreger vigtigheden af teknisk dygtighed i tennissporten.

Stem på din favorit blandt de tre nominerede ved at besøge vores ATP Perfect Serve-hub. At deltage i afstemningen giver fansen mulighed for at støtte deres yndlingsspillere og anerkende deres hårde arbejde og talent på banen.