Finans Danmark advarer: Udfasning af byggeskadeforsikringer kan ramme boligejere hårdt

Finans Danmark har sendt et høringssvar i forbindelse med planerne om at udfase ordningen for byggeskadeforsikringer. Selvom ordningen har sine udfordringer, frygter man, at en afskaffelse vil reducere beskyttelsen for de, der køber nybyggede boliger.

Konsekvenser af udfasning af byggeskadeforsikringer

Det er blevet anerkendt, at konkurrencen på markedet for byggeskadeforsikringer er begrænset. Hvis ordningen udfases, vil risikoen i højere grad ligge hos boligejerne, når der opstår alvorlige byggeskader. Dette kan medføre betydelige omkostninger for forbrugerne, især hvis det ansvarlige byggefirma er lukket eller er gået konkurs. Derfor er der behov for at se nærmere på, hvilke konsekvenser dette vil have for forbrugere, långivere og boligmarkedet. Der bør også overvejes alternative løsninger.

Udfasningen af ordningen vil også betyde, at de lovpligtige eftersyn efter 1 og 5 år samt indsamlingen af informationer om byggeskader vil forsvinde. Dette kan føre til, at både større og mindre skader ikke bliver opdaget i samme omfang som tidligere. Det er derfor vigtigt at sikre, at der fortsat er fokus på kvalitetssikring, tidlig identifikation af væsentlige byggeskader samt national overvågning af alvorlige skader.

Det er nødvendigt at evaluere de mulige alternativer til byggeskadeforsikringer, der kan give boligejere den nødvendige beskyttelse. For eksempel kunne der overvejes at indføre en form for statslig garantifond, der kan træde i kraft, hvis byggefirmaer ikke er i stand til at dække omkostninger for skader. Dette ville kunne skabe en mere stabil situation for forbrugere og give dem bedre sikkerhed i forhold til deres investeringer i nybyggede boliger.

Som det står nu, er der mange ubesvarede spørgsmål omkring udfasningen af byggeskadeforsikringer, og det er vigtigt, at der tages hensyn til de potentielle konsekvenser for alle parter i boligmarkedet. Det vil kræve en grundig overvejelse af de fremtidige rammer for at sikre, at boligejere forbliver beskyttet mod uventede byggeskader.