Errani og Vavassori forsvarer US Open-titel i nyt mixed doubles-format

Errani og Vavassori forsvarer US Open-titel i nyt mixed doubles-format

I år ved US Open vil Sara Errani og Andrea Vavassori forsøge at forsvare deres titel i mixed doubles, men de vil gøre det i et nyt format. De får selskab af nogle af tennissportens største navne, herunder Iga Swiatek, Aryna Sabalenka, Naomi Osaka og Elena Rybakina.

Nyt Format for Mixed Doubles

Errani og Vavassori, som er de nuværende indehavere af to af de fire mixed doubles grand slam-titler, har også vundet årets Roland Garros. Den nye struktur for mixed doubles-turneringen inkluderer nu 16 hold, der konkurrerer den 19. og 20. august under Fan Week. Kampe spilles i bedst af tre sæt med en “no-ad” scoring, og der indføres en 10-points super tiebreak i stedet for et fuldt tredje sæt. Sættene vil være korte, hvor det første hold til fire spil vinder, eller der spilles tiebreak ved 4-4. Finalen vil dog være det første hold til seks spil, med tiebreak ved 6-6.

Errani og Vavassori er blandt de 16 hold, der allerede har tilmeldt sig. De vil konkurrere mod en række stjerner fra både WTA og ATP. Blandt de top 11 spillere på begge tours, der ikke deltager, er Coco Gauff og Holger Rune.

De deltagende par er:

  1. Emma Navarro og Jannik Sinner
  2. Zheng Qinwen og Jack Draper
  3. Jessica Pegula og Tommy Paul
  4. Jasmine Paolini og Lorenzo Musetti
  5. Elena Rybakina og Taylor Fritz
  6. Mirra Andreeva og Daniil Medvedev
  7. Madison Keys og Frances Tiafoe
  8. Aryna Sabalenka og Grigor Dimitrov
  9. Iga Swiatek og Casper Ruud
  10. Paula Badosa og Stefanos Tsitsipas
  11. Emma Raducanu og Carlos Alcaraz
  12. Belinda Bencic og Alexander Zverev
  13. Olga Danilovic og Novak Djokovic
  14. Taylor Townsend og Ben Shelton
  15. Sara Errani og Andrea Vavassori
  16. Naomi Osaka og Nick Kyrgios

Udover Errani og Vavassori har kun få af de øvrige spillere erfaring fra Grand Slam-mixed doubles finaler. Fire af de tilmeldte par har tidligere spillet sammen, herunder Danilovic og Djokovic, der har en ubesejret rekord fra United Cup, og Andreeva og Medvedev, der har mødt Errani og Vavassori i OL.

Tilmeldingsvinduet for turneringen lukker den 28. juli. De otte bedste hold med de bedste samlede singlerangeringer vil få direkte adgang, mens de resterende otte pladser vil blive tildelt via wild cards og annonceret senere. Dette nye format lover at gøre mixed doubles-turneringen mere spændende og uforudsigelig end nogensinde før.