
Den serbiske tennisspiller Novak Djokovic har opnået noget bemærkelsesværdigt i sin karriere: han har tilbragt 428 uger som den bedste spiller i ATP-rankingen, mere end nogen anden spiller i historien. Djokovic, som nu er 38 år gammel, har ikke blot sat rekorder for at være den ældste spiller på toppen af ranglisten, men har også vundet imponerende 100 titler på touren.
En Bemærkelsesværdig Karriere
En vigtig dato i hans karriere er 4. juli 2011, hvor han for første gang nåede op på førstepladsen. På det tidspunkt var Roger Federer og Rafael Nadal dominerende på tennis-scenen, men Djokovic formåede at bryde deres greb om toppen efter et år med fremragende præstationer.
I slutningen af 2010 havde Djokovic allerede vist sit talent ved at vinde titlen i Beijing og nå finalerne ved US Open og i Basel. Da han startede 2011 som nummer tre i verden, tog hans form fart. Han vandt 43 kampe i træk, herunder to sejre ved Davis Cup i november 2010, og led først nederlag i semifinalen ved Roland Garros, hvor han blev besejret af Federer.
Den imponerende serie af 43 sejre er den fjerde bedste i tennishistorien, kun overgået af legenderne Bjorn Borg, Guillermo Vilas og Ivan Lendl. I denne periode vandt Djokovic syv titler, herunder sin anden Grand Slam ved Australian Open samt ATP Masters 1000 titler i Indian Wells, Miami, Madrid og Rom. Ved at triumfere i både Indian Wells og Miami blev han også den syvende spiller til at gennemføre den såkaldte “Sunshine Double”, en bedrift han gentog i 2014, 2015 og 2016.
Da Djokovic ankom til Wimbledon i juni 2011, var han nummer to i verden og tæt på at overhale Nadal. Han vidste, at en finale ville sikre ham førstepladsen, og han leverede en overbevisende præstation. Undervejs til semifinalerne tabte han kun to sæt og besejrede Jo-Wilfried Tsonga for at nå sin første Wimbledon-finale. I finalen slog han Nadal i fire sæt og cementerede sin status som verdens bedste spiller. Dette blev begyndelsen på hans eventyr med at vinde syv Wimbledon-titler.
I sin første periode som nummer et, som varede 53 uger, indtog Djokovic en plads blandt de bedste i historien, kun overgået af Federer, Jimmy Connors og Lleyton Hewitt. Djokovic’s dedikation og talent har ikke kun ændret hans egen karriere, men også sat nye standarder for tennis som sport.