Alexander Bublik klar til semifinale mod Botic van de Zandschulp i Kitzbühel

Alexander Bublik klar til semifinale mod Botic van de Zandschulp i Kitzbühel

Alexander Bublik i Semifinalen ved Generali Open i Kitzbühel

Alexander Bublik har sikret sig en plads i semifinalen ved Generali Open i Kitzbühel efter en overbevisende sejr over landsmanden Alexander Shevchenko. Bublik vandt kampen i to sæt med 6-4, 6-2, blot otte dage efter deres seneste opgør i Gstaad, hvor Bublik også kom sejrende ud.

Kampen blev midlertidigt stoppet i over en time på grund af regn, mens Bublik førte 3-2 i det andet sæt. Under den lange pause benyttede spillerne tiden i spillerloungen til at spise middag sammen, før Bublik hurtigt afsluttede kampen ved at vinde de sidste tre spil.

Bublik, der for nylig vandt sin første titel på grus i Gstaad, er nu på en imponerende seks-kamps vinderserie. I semifinalen venter Botic van de Zandschulp, som besejrede Thiago Seyboth Wild med 7-6(2), 6-2 og dermed sikrede sig sin første semifinale siden München i 2023.

Bublik har rykket sig tre pladser op til nummer 27 på ATP-ranglisten og er på vej mod at opnå 30 sejre i en sæson for første gang siden 2022. Han har indtil videre en rekord på 22-15 i 2025 og har vundet 15 ud af sine sidste 17 kampe siden Roland Garros i slutningen af ​​maj.

I den anden semifinale mødes de franske spillere Arthur Rinderknech og Arthur Cazaux. Rinderknech, der tidligere har slået Alexander Zverev ved Wimbledon, nåede semifinalen ved at besejre Yannick Hanfmann, mens Cazaux fortsætter sin gode form efter at have nået semifinalen i Gstaad. Han besejrede Jan-Lennard Struff med 6-3, 6-4 og har dermed også gjort sig fortjent til denne uges semifinaler. Cazaux har bevæget sig op på ranglisten og kan potentielt nå nummer 71, hvis han vinder titlen i Kitzbühel.