I den forgangne uge har Kvinde A haft en god oplevelse, da de fik tildelt en sejr på 3-0 over Roskilde Pigefodbold, efter modstanderen trak sig fra kampen. Med denne gevinst har holdet nu 28 point og ligger fortsat på førstepladsen i puljen.
Næste Udfordringer for Kvinde A og U19
Næste udfordring venter lørdag, hvor kvinderne skal møde BSF på udebane i Ballerup. En sejr her kan betyde oprykning og give dem mulighed for at fortsætte deres imponerende sæson.
U19-pigerne har tilbragt uge 42 på træningslejr hos Schalke 04 i Tyskland, hvor de har haft to kampe mod stærke tyske modstandere. I den første kamp stødte de på Schalkes U18-hold, som bød på en intens udfordring. Selvom Lyngby formåede at matche modstandernes tempo i første halvleg, endte kampen med et nederlag på 7-0 efter en svagere præstation i anden halvleg.
I den anden kamp mod Schalkes U17-hold præsterede Lyngby bedre. De havde bolden meget og viste godt samarbejde, men det blev til et nederlag på 3-0, da de ikke formåede at udnytte deres chancer. På trods af resultaterne har træningslejren givet pigerne værdifuld erfaring og mulighed for at teste deres niveau mod stærkere modstandere.
U16-pigerne har også været på træningslejr i Tyskland, hvor de spillede to kampe. Den første mod et lokalt U16-hold fra Essen endte med en flot sejr på 3-1, efter en jævnbyrdig første halvleg. Torsdag mødte de Schalkes U15-piger, der spiller i den bedste tyske række. Selvom Lyngby kom godt fra start og førte 1-0, endte kampen med et nederlag på 4-1. Pigerne viste dog, at de kunne følge med i tempoet og spille deres eget spil.
U19-holdet sikrede sig en sejr på 1-0 over Silkeborg, hvor de viste klare forbedringer i deres defensiv og spillede mere direkte. Selvom de havde færre chancer i anden halvleg, formåede de at holde Silkeborg fra at skabe store målmuligheder.
Samlet set har uge 42 været præget af gode resultater, internationale udfordringer og værdifulde læringsoplevelser for alle hold. De ser nu frem til en ny uge med flere fodboldkampe og muligheder for at fortsætte deres udvikling.





