I aften kl. 19.00 spiller holdet i Betano Pokalen, hvor modstanderen er Vendsyssel FF, i en spændende kamp på Nord Energi Arena. Denne kamp er en stor mulighed for holdet at vise deres styrke og talent, især med de unge spillere, der får chancen for at vise, hvad de kan.
Truppen til Dagens Opgør
Truppen til dagens opgør inkluderer tre unge talenter fra U19-holdet: Mads Nielsen, Gustav Bøgild og Oliver Sandris, som kan få deres debut i den officielle kamp. Dette er en fantastisk mulighed for disse unge spillere at træde ind på den store scene og vise deres evner i en konkurrencepræget atmosfære. Axel Henriksson er også tilbage i truppen efter sin debut mod AGF, hvilket giver holdet ekstra dybde.
Rasmus Bertelsen og trænerteamet har udvalgt følgende spillere til kampen mod Vendsyssel FF:
- Mert Demirci
- Jannich Storch
- Daniel Høegh
- Oliver Jones
- Martin Sjølstad
- Sabil Hansen
- Simon Stüker
- Nikolas Dyhr
- Gustav Bøgild
- Laurits Pedersen
- Mathias Greve
- Axel Henriksson
- Ousseynou Fall Seck
- Hector Lux
- Amady Camara
- Mads Nielsen
- Oliver Sandris
- Angreb: Warren Caddy
- Mohamed Sankoh
- Kasper Junker
Desværre er Wessel Dammers, Lucas Lissens, Benjamin Örn, Felix Sommer, Frederik Lauenborg og Cyril Edudzi ude med skader. Dette kan påvirke holdets præstation, men de resterende spillere har vist stort potentiale og vil være motiverede for at levere en stærk indsats.
Fansene kan forvente en intens kamp og håbe på, at holdet kan bringe hjem en sejr. Det bliver spændende at se, hvordan de unge talenter klarer sig og bidrager til holdets overordnede præstation. Vi ser frem til en underholdende aften på Nord Energi Arena!





