Investorer strømmer til danske obligationer og sætter rekord i 2026

Investorerne strømmer til danske obligationer i et hidtil uset tempo. I 2026 har nettokøbet af detailfonde, der fokuserer på danske obligationer, allerede oversteget det samlede nettokøb fra 2019 til 2025. Dette, sammen med positive afkast på aktier, har medført, at der ved udgangen af august 2026 var hele 1.499 milliarder kroner investeret i danske detailfonde, hvilket sætter en ny rekord.

Stigende Interesse for Danske Obligationer

Siden begyndelsen af året er der netto købt obligationer for 16 milliarder kroner i detailfonde. Dette betyder, at vi er på vej mod det højeste årlige nettokøb siden 2017. År-til-dato er nettokøbet allerede så højt, at det overstiger de 13 milliarder kroner, der blev købt i de foregående syv år. Især fonde med korte danske obligationer har været populære, med et nettokøb på næsten 9 milliarder kroner i 2026. Derudover er der købt for godt 2 milliarder kroner i fonde med lange danske obligationer og næsten 5 milliarder kroner i øvrige danske obligationer. I kontrast hertil er der blot blevet købt for omkring 200 millioner kroner i fonde med udenlandske obligationer.

I et år præget af høj geopolitisk usikkerhed er danske obligationer blevet betragtet som en sikker havn af mange investorer. Renten på danske obligationer er også steget til et niveau, der kan tiltrække investorer efter flere år med lave eller negative renter, hvilket har øget interessen for disse investeringer.

Også danske aktier har vist sig at være attraktive hen over sommeren. Siden juni 2026 har fonde med fokus på danske aktier haft et afkast på 6 procent, hvilket er det bedste afkast blandt alle 27 fondskategorier over de seneste tre måneder. Til sammenligning er fonde med globale aktier steget 3 procent, mens nordamerikanske aktier blot er steget 1 procent.

Efter en periode med lavere afkast på danske aktier er det positivt, at disse nu præsterer bedre. Detailfonde med danske aktier har en samlet investeret formue på mere end 54 milliarder kroner og er dermed den næststørste kategori af danske aktiefonde, hvilket gør, at mange danske investorer kan drage fordel af udviklingen.