Khachanov i US Open-semifinale efter Blockx trækker sig med skade

Karen Khachanov er videre til semifinalerne ved US Open efter, at Alexander Blockx måtte trække sig på grund af skader i starten af tredje sæt. Khachanov førte 6-2, 7-5, 3-2, da Blockx, der er 21 år gammel, stoppede kampen efter at have fået flere medicinske pauser for smerter i overkroppen.

Blockx, som tidligere havde kæmpet med en ribbenskade i sin fjerde runde mod Francisco Cerundolo, var tydeligt plaget af smerte under hele kampen, der varede en time og 33 minutter. Han kunne ikke fortsætte efter at have mistet sit servegame i tredje sæt.

Khachanovs Rejse Mod Grand Slam Finale

Khachanov, der nu er oppe på en 26. plads på ATP-ranglisten efter at være ankommet til New York som nummer 50, har nu mulighed for at nå sin første Grand Slam-finale. I semifinalen vil han møde enten topseedede Alexander Zverev eller Botic van de Zandschulp.

Dette er Khachanovs tredje semifinale ved en Grand Slam-turnering og den anden i New York, efter han i 2022 tabte til Casper Ruud. I 2023 nåede han også semifinalen ved Australian Open. På trods af en udfordrende start på sæsonen, hvor han havde en rekord på 16-18 i de første otte måneder, har han vist sit bedste spil i denne turnering. Han besejrede den fjerdebedømte Felix Auger-Aliassime i anden runde og sikrede sig en imponerende fem-sæts sejr over Learner Tien for at møde Blockx i kvartfinalen.

Selvom Blockx måtte afslutte sit eventyr tidligt, har han haft en bemærkelsesværdig uge. Han blev den første belgiske mand til at nå kvartfinalerne ved US Open og den yngste fra sit land i Open-æraen. Han har også opnået sin anden sejr over en Top-10 spiller ved at besejre Flavio Cobolli tidligere i turneringen.

Khachanov ser frem til semifinalen, hvor han planlægger at forberede sig grundigt på sin modstander, uanset hvem der vinder den anden kvartfinale. Med sin nuværende form og besluttsomhed har han gode chancer for at gøre et stort indtryk i finalen, hvis han når dertil.