Den 18-årige Mads Emil Larsen har indgået en toårig kontrakt med Lyngby Boldklub. Når U19-holdet mødes til første træning efter sommerferien, vil der være et nyt ansigt iblandt spillerne.
En spændende tilføjelse til Lyngby Boldklub
Mads Emil Larsen skifter fra Farum til Lyngby, og det vækker stor begejstring hos akademichef Karsten Stiig Alnor. Han udtrykker glæde over at få en spiller med Mads’ evner, da han passer perfekt ind i den spillestil, klubben har udviklet fra akademi til A-hold. Alnor bemærker også, at Mads er meget motiveret for at udvikle sine færdigheder, og han er overbevist om, at det vil ske i det rette miljø.
Den unge midtbanespiller har allerede 10 U-landskampe på sit CV og ser frem til at starte sin tid på Lundtoftevej. Han har haft flere gode samtaler med klubbens folk, som har bekræftet ham i, at Lyngby er det ideelle næste skridt i hans karriere. Mads glæder sig til at komme i gang, møde sine nye holdkammerater og give alt i træningen og kampene.
U19-truppen har første træningsdag den 16. juli, og der er stor forventning til, hvordan Mads vil bidrage til holdet. Med hans talent og ambitioner ser det ud til, at han kan blive en nøglespiller for Lyngby Boldklub i de kommende år. Fansen vil uden tvivl følge hans rejse med stor interesse, og der er allerede snak om, hvordan han kan udvikle sig til en stjerne i dansk fodbold.
Det bliver spændende at se, hvordan Mads Emil Larsen vil tilpasse sig det nye miljø og hvilke resultater, han kan opnå med sit nye hold. Lyngby Boldklub har en stolt tradition for at udvikle unge talenter, og Mads er kun det seneste eksempel på klubbens engagement i at fremme fodbold i Danmark.





