En europæisk kampdag byder på en spændende rutine for anfører Mads Bech og hans holdkammerater. I dagene op til kickoff, der finder sted kl. 21 i Serbien, er det vigtigt for dem at forberede sig grundigt, så de er klar til opgaven.
Forberedelser til Kampen
Dagen starter tidligt for Mads Bech, som er vant til at stå op med sine børn. Denne morgenrutine påvirker ikke hans søvn, selv på en kampdag, da han sjældent sover længe.
Morgenmaden er en vigtig del af hans forberedelser, og den indtages cirka en halv time efter, han er steget op. Bech fokuserer på at få rigeligt med kulhydrater, hvilket er essentielt for energiniveauet i løbet af dagen. Sammen med holdkammeraten Lössl plejer han at snakke om, hvornår de skal tage ned til morgenmaden. På udebaneture som denne nyder de også at gå en tur for at få frisk luft.
Dagens første aktivitet inkluderer en gåtur i byen, hvor Bech og hans kolleger får bevæget sig lidt og set omgivelserne. Normalt ville de finde et sted at nyde en god kop kaffe, men denne gang besluttede de sig for at tage tilbage til hotellet for den bedste kaffe.
Efter gåturen samles de til brætspil, som er en god måde at fordrive tiden på og holde energien oppe. Bech holder sig aktiv og undgår at tilbringe for meget tid foran skærmen, da han mener, det kan gøre ham døsig.
Senere på dagen samles holdet igen til en team walk, som inkluderer fodtennis i det gode vejr. Det er en tradition på europaturen, hvor de også afholder et holdmøde for at diskutere strategier og standard situationer.
Frokosten består igen af kulhydrater som pasta og ris, og Bech prioriterer at spise, hvad han har lyst til, så længe det opfylder hans ernæringsbehov. Efter frokosten tager han tid til at slappe af, ringer til sin familie og forsøger at holde skærmtiden til et minimum for at undgå at blive træt.
I eftermiddag samles de til et møde, hvor de gennemgår taktiske detaljer og de ting, de skal være opmærksomme på under kampen. Kort efter mødet indtager de deres pre-match meal, hvor kulhydraterne stadig er i fokus.
Inden kampen begynder, har Bech typisk en time på værelset til at samle tankerne, pakke sin taske, og forberede sig mentalt til kampen. I omklædningsrummet handler det om at finde den rette stemning sammen med holdkammeraterne og gøre sig klar til opvarmningen.
Når klokken slår 21:00, er Mads Bech klar til at træde ind på banen og jagte tre point i aftenens Europa League-kamp.