Tristan Jarry stod for en imponerende præstation med 31 redninger, hvilket bød på hans første shutout i denne sæson, da Pittsburgh Penguins besejrede San Jose Sharks med 3-0 i SAP Center lørdag.
Dette var Jarrys 22. shutout i NHL-karrieren. Han har arbejdet på at forbedre sine starts på sæsonen, og det har givet pote, da han har været stærk fra begyndelsen af kampene.
Penguins’ Stærke Præstation
For Penguins, der nu har vundet to kampe i træk, bidrog både Sidney Crosby og Evgeni Malkin med en mål og en assist, mens Anthony Mantha også fandt nettet. Holdets træner fremhævede, at selvom sæsonen stadig er ung, er de ved at lægge fundamentet for deres fremtidige præstationer.
Alex Nedeljkovic, der stod i mål for Sharks, lavede 24 redninger, men holdet har nu lidt fem nederlag i træk. Dette var Nedeljkovics første optræden mod Penguins siden han blev handlet til San Jose.
Crosby åbnede scoringen i anden periode, da han deflekterede et skud fra Kris Letang, hvilket bragte Penguins på 1-0. Mantha øgede føringen til 2-0 tidligt i tredje periode med et velplaceret skud, og Malkin lukkede kampen med et mål i det tomme mål i slutningen af kampen.
Jarrys shutout bringer ham på niveau med Tom Barrasso for det næstfleste shutouts i Penguins’ historie, kun overgået af Marc-Andre Fleury. Letang nåede en milepæl med sin 125. assist på et mål fra Crosby, som nu har scoret mod 160 forskellige målmænd i sin karriere. Sharks vil tage på en fire-kamps udebanetur, men må undvære flere spillere på grund af skader.