Søndag aften spillede vi mod OB på Brøndby Stadion og havde til formål at revanchere os efter sidste uges nederlag til AGF. Og det lykkedes i den grad, da vi vandt hele 5-1 i en kamp, hvor sejren aldrig var i tvivl.
Fantastisk præstation på hjemmebane
Kampen fik en hurtig start, da Jacob Ambæk, der debuterede fra start, efter blot syv minutter trak ind fra venstre og affyrede et hårdt skud. OB’s målmand kunne ikke holde på bolden, som røg direkte ud til Sho Fukuda, der let kunne trille den i nettet og bringe os foran 1-0.
Gæsterne svarede dog hurtigt igen. Efter en halv time fik Noah Ganaus overhånd i sin duel med Frederik Alves og scorede et klinisk mål, der udlignede til 1-1.
Men før vi nåede til pausen, var vi igen på forkant. Sean Klaiber kastede et langt indkast ind i boksen, hvor Nicolai Vallys nåede først og pandede bolden i mål til 2-1.
Kort efter blev der dømt straffespark efter et VAR-tjek, da Daniel Wass blev nedlagt i feltet. Anføreren tog ansvaret, og med et panenka-spark sendte han bolden lige i midten af målet, mens OB’s målmand gik til højre. Vi gik til pause med en føring på 3-1.
I den anden halvleg fortsatte målfesten. Nicolai Vallys scorede sit andet mål tidligt i halvlegen efter fornemt forarbejde fra Jacob Ambæk og Noah Nartey. Vallys modtog bolden umarkeret til venstre i feltet og sendte den sikkert ind i nettet til 4-1.
Men målene fortsatte med at komme. Jacob Ambæk var igen i aktion, da han driblede forbi flere modstandere og ramte stolpen med sit skud. Bolden sprang til en helt fri Noah Nartey, der nemt kunne gøre det til 5-1.
I de sidste minutter af kampen var der enkelte muligheder for flere mål, men stillingen forblev uændret. Med denne overbevisende præstation kunne vi tage tre vigtige point med os hjem fra Brøndby Stadion.