Unge OB-spillere stråler med debuter på U-landsholdene i landsholdspausen

Unge OB-spillere stråler med debuter på U-landsholdene i landsholdspausen

I landsholdspausen har flere unge spillere fra OB haft chancen for at vise sig frem i de rød-hvide trøjer, og flere debuter har fundet sted på forskellige U-landshold. Selvom der ikke har været superligakampe i den forgangne weekend, har flere talentfulde drenge fra både førsteholdet og akademiet været udtaget til Danmarks ungdomslandshold. I sidste uge har de haft mulighed for at spille kampe og vise deres færdigheder.

Debuter på U-landsholdene

Tre spillere fra OB fik debut på U21-landsholdet under en testkamp mod Norge. Theo Sander startede inde og stod i målet i første halvleg, mens Max Ejdum og Julius Bertel Askou kom ind efter pausen. Sander var også med, da Danmark senere formåede at vende et 0-2-nederlag til en imponerende 6-2-sejr over Wales i EM-kvalifikationen, hvor Ejdum også fik spilletid i anden halvleg.

Mads Abrahamsen, der spiller U19, fik også sin debut på U19-landsholdet i en testkamp mod Norge. Denne debut viser den stigende kvalitet blandt de unge spillere i OB, som fortsætter med at imponere både trænere og fans.

Fra Akademiet deltog Adam Karim og Karl Kotsis på U16-landsholdet. Kotsis startede inde i den første testkamp mod Tyrkiet, mens Karim blev skiftet ind efter pausen. Karim spillede fuld tid i en 4-3-sejr over Rumænien, mens Kotsis også fik 90 minutter i kampen mod Portugal, der endte 2-2. Disse præstationer indikerer et stærkt fundament for fremtidige talenter i klubben.

Derudover deltog August Krogsgård, Frederik Abrahamsen og Qussi Alsalhani i DBU’s U15 Talentcenter, hvor de deltog i en intern træningskamp. Disse aktiviteter viser, hvordan OB investerer i udviklingen af unge spillere, hvilket er essentielt for klubbens langsigtede succes. Med den rette støtte og træning kan disse unge talenter udvikle sig til fremtidige stjerner i dansk fodbold.

INTERESSANTE NYHEDER

MEST LÆSTE NYHEDER I DAG

SENESTE NYT