Lyngby Boldklub møder Hillerød i historisk første ligaopgør i Betinia Ligaen i aften

Lyngby Boldklub møder Hillerød i historisk første ligaopgør i Betinia Ligaen i aften

Cheftræner Morten Karlsen har udvalgt sin trup til aftenens kamp mod Hillerød Fodbold i den sjette runde af Betinia Ligaen. Tidligere har Lyngby og Hillerød mødt hinanden flere gange i træningskampe og én gang i pokalen, men det er første gang, de tørner sammen i ligaen.

Kampdagsprogram og Aktiviteter

Truppen, der tæller 21 spillere, vil blive reduceret med én spiller før kampstart. Blandt de udtagne er der hele 12 talenter fra Lyngbys akademi. Kampdagen byder på følgende program:

  • Klokken 16.30 åbner fanbaren.
  • Klokken 17.30 fløjtes der til U15 Pokalkamp mellem Lyngby Boldklub og Lundtofte Boldklub, hvor der er gratis adgang.
  • Samtidig åbner stadion og Sparekassen Danmark Fanzonen med sjove aktiviteter for alle aldre.
  • Klokken 17.30 serveres en langbordsmiddag med grillbuffet, der desværre er udsolgt.
  • Klokken 19.00 er det så tid til at se Lyngby Boldklub tage imod Hillerød Fodbold.

Alle er velkomne til at komme og støtte holdet på Lyngby Stadion. Det bliver en spændende aften med ikke kun fodbold, men også masser af aktiviteter for hele familien. Så tag vennerne og familien med og vær en del af denne fantastiske oplevelse.