
F.C. København sikrede sig en solid 2-0-sejr over FC Fredericia i en kamp, der blev spillet på Monjasa Park. Elias Achouri åbnede scoringen før pausen, mens Jordan Larsson fordoblede føringen i anden halvleg.
Kampens Højdepunkter
FCK dominerede første halvleg og satte Fredericia under pres med en kompakt defensiv. Mohamed Elyounoussi og Elias Achouri kom til flere gode chancer, før Achouri i 34. minut fandt nettet. Marcos Lopez sendte en dødbold ind til Thomas Delaney, der headede bolden til Achouri, som fra tæt hold scorede.
Fredericia havde en mulighed for at udligne inden pausen, men Patrick Egelund skød skævt, da Dominik Kotarski blev fanget lidt for langt ude i feltet.
I anden halvleg fortsatte FCK med at have overtaget, men det tog tid, før de kunne udbygge føringen. Det skete først 20 minutter før tid, da Jordan Larsson trak ind fra højre, spillede en 1-2 med Magnus Mattsson og hamrede bolden ind i det fjerneste hjørne.
Med 6.288 tilskuere satte kampen stadionrekord, og de cirka 2.000 FCK-fans i udeafsnittet kunne fejre endnu en sejr. Selvom Fredericia forsøgte at komme tilbage, formåede FCK at holde nullet og indkassere deres femte sejr i træk.
Kampen blev spillet med følgende startopstilling: Kotarski i mål; Zague, Gabriel, Hatzidiakos og Lopez i forsvaret; Larsson, Mattsson, Delaney (anf.), og Achouri på midtbanen; Moukoko og Elyounoussi i angrebet.
FCK har nu en vigtig udekamp mod Malmö FF i den kommende tirsdag, efterfulgt af en hjemmekamp mod AGF næste fredag. Det bliver spændende at se, hvordan holdet fortsætter deres stærke præstationer i de kommende kampe.