
Hver sommer tager tusindvis af unge hul på deres videregående uddannelse, og med det følger jagten på en bolig i nærheden af deres studie. I nogle byer vest for Storebælt er huslejen for mindre lejeboliger stadig overkommelige for studerende på SU, men lange ventelister gør det ofte vanskeligt at finde noget. Samtidig kæmper mange studerende, der ønsker at købe, med stigende boligpriser og et faldende antal små ejerlejligheder til salg. Det viser en ny analyse fra Finans Danmark.
Udfordringer ved boligjagten for studerende
I de største studiebyer som København, Frederiksberg, Odense, Aarhus og Aalborg overstiger udgifterne til en gennemsnitlig ejerlejlighed på 50 kvadratmeter SU-satsen for udeboende studerende, der før skat er 7.086 kr. om måneden. Aalborg er dog tættest på SU’en med månedlige udgifter omkring 7.600 kr., mens det koster hele 15.000 kr. om måneden for en lejlighed på Frederiksberg. En privat lejebolig kan være et bedre alternativ, især i byer vest for Storebælt. Her koster en nyopført lejebolig på 50 kvm i Aalborg knap 5.000 kr., mens huslejen i København og på Frederiksberg ligger omkring 8.100 kr. om måneden. Almen- og studieboliger kan også være en mulighed, men ventetiderne er ofte lange, især for dem der ønsker at bo centralt.
Det er en betydningsfuld overgang at starte på en ny uddannelse, men boligjagten kan være en udfordring. Selvom huslejen for mindre private lejeboliger i visse byer kan være lavere end SU’en, rækker pengene ofte ikke til de samlede boligudgifter. Mange studerende håber på at få tildelt en almen- eller studiebolig, men ventetiderne kan være lange, især hvis man ønsker at bo tæt på sit studie. For nogle kan køb af en ejerlejlighed være en mulighed, men det kræver ofte økonomisk hjælp fra familien.
Udbuddet af små ejerlejligheder er i øjeblikket begrænset, da de kun udgør en tiendedel af alle ejerlejligheder til salg i de fem store studiebyer. Der er i øjeblikket 297 lejligheder til salg i denne størrelse, hvilket er 23 færre end sidste år. København har 97 lejligheder til salg, mens Frederiksberg kun har syv. Aarhus har 127, Aalborg 46, og Odense 20 ejerlejligheder til salg.
For studerende der ønsker at købe en ejerlejlighed, er det blevet sværere. Priserne på små lejligheder er steget, mens udbuddet er faldet. I København koster en gennemsnitlig ejerlejlighed på 50 kvm nu 3,7 mio. kr., hvilket er næsten 420.000 kr. mere end for et år siden. På Frederiksberg er prisen også steget til 3,7 mio. kr., en stigning på cirka 354.000 kr. I Odense er priserne steget til omkring 1,3 mio. kr. – en stigning på cirka 51.000 kr. I de jyske studiebyer er der derimod sket et prisfald; i Aarhus er prisen faldet med knap 76.000 kr. til 1,9 mio. kr., mens en lejlighed i Aalborg nu koster 1,1 mio. kr. – knap 61.000 kr. mindre end sidste år.
Udbuddet af mindre ejerlejligheder er begrænset, men efterspørgslen er stor, da både singler, førstegangskøbere, ældre og studerende er interesserede. Dette presser priserne op. Samtidig er antallet af enlige husstande steget markant de sidste 20 år, hvilket skaber et klart behov for flere små boliger. Der er blevet foreslået at fjerne krav om minimumsstørrelser i nybyggeri for at lette opførelsen af flere små boliger.