Danmark indleder EU-formandskab med fokus på arbejdskraft og sikkerhed

Danmark indleder EU-formandskab med fokus på arbejdskraft og sikkerhed

Danmark har den 1. juli officielt taget formandskabet for EU’s Ministerråd, hvilket er første gang i 13 år. Det kommende halve år bliver travlt, da Danmark vil lede vigtige forhandlinger om betingelserne for danske og europæiske arbejdstagere. Formandskabet indledes med et ministermøde i Aalborg den 7. og 8. juli, hvor beskæftigelsesministeren byder sine EU-kolleger velkommen.

Prioriteter for det danske formandskab

Dette formandskab giver Danmark en særlig chance for at fremhæve aktuelle emner i EU. Prioriteterne på arbejdsmarkedet vil fokusere på at styrke konkurrenceevnen, sikre fri og fair bevægelse af arbejdskraft inden for EU, samt skabe sunde og sikre arbejdsmiljøer og en bedre social dialog.

Det kommende ministermøde i Aalborg vil omhandle emner som øget konkurrenceevne og fair mobilitet for arbejdstagere. Ministerkollegerne får også mulighed for at besøge Siemens Gamesa Renewable Energy, hvor de kan se, hvordan dansk partssamarbejde fungerer i praksis.

Beskæftigelsesministeren understreger, at Danmark overtager formandskabet på et kritisk tidspunkt for EU, hvor samarbejdet er mere vigtigt end nogensinde. Det er en prioritet at opnå resultater på områder, hvor samarbejde kan gøre en forskel, især når det gælder arbejdsmiljø og forhandlinger om grænseværdier for farlige stoffer, som skal beskytte arbejdstagere mod sygdom.

Der vil også være stort fokus på, at arbejdskraftens fri bevægelighed skal ske under ordentlige vilkår, da social dumping ikke kan accepteres. Samtidig er det essentielt at bidrage til at styrke EU’s konkurrenceevne, hvilket er nødvendigt for at sikre arbejdspladser og opretholde en stærk europæisk økonomi, som er grundlaget for velfærdssamfundet.