
Alejandro Davidovich Fokina har sikret sig en plads i semifinalerne ved ATP 250-turneringen i Eastbourne efter at have besejret den unge spiller Jakub Mensik med 6-4, 7-5 under udfordrende blæsende forhold. Det er Davidovich Fokinas første turnering på græs i år, og han viste sin dygtighed med spektakulære dykkervolley.
Davidovich Fokinas præstation og fremtidige udfordringer
Efter kampen nævnte Davidovich Fokina, at det var en udfordrende dag på grund af vinden, men han var tilfreds med sin præstation. Han bemærkede, at han skal tage sig tid til at restituere, da hans krop følte sig træt efter at have lavet mange dyk og glidninger på banen.
Sæsonen er startet lovende for Davidovich Fokina, der tidligere har nået finaler i Delray Beach og Acapulco samt semifinaler ved ATP Masters 1000 i Madrid. Dog har han haft svært ved at finde stabilitet i de seneste turneringer på ler, hvor han blev slået ud tidligt i både Hamburg og Roland Garros. Siden han blev gift for to uger siden, ser han dog ud til at finde sin form igen. Han trak sig fra sin første kamp mod Carlos Alcaraz i Queen’s Club, men nu er han klar til sin niende semifinale i karrieren, og den første på græs.
Davidovich Fokina er den første spanske spiller, der når semifinalen i Eastbourne siden Feliciano Lopez i 2014. I semifinalen står han over for topseedede Taylor Fritz, der er på jagt efter sin fjerde titel i Eastbourne. Fritz besejrede sin landsmand Marcos Giron i en tæt kamp, hvor han vandt 7-5, 4-6, 7-5. Han viste styrke i det afgørende sæt, hvor han kun tabte en enkelt af sine 23 point på serve.
Fritz, der har vundet turneringen tre gange før, udtrykte sin glæde over at spille i Eastbourne, men nævnte også, at det er udfordrende for ham at tilpasse sig de blæsende forhold. Selvom han mistede fokus i det andet sæt, viste han glimt af sit bedste spil i det tredje sæt, hvor han underholdt publikum med en kreativ ‘tweener’-bold.
Med sin sejr over Giron forbedrede Fritz sin statistik til 5-2 i deres indbyrdes opgør og har nu mulighed for at vinde titlen, hver gang han når semifinalen i Eastbourne.
I den anden semifinale vil Ugo Humbert og Jenson Brooksby mødes efter at have slået henholdsvis Billy Harris og Daniel Evans og dermed afsluttet de britiske håb i turneringen. Humbert leverede en overbevisende præstation med en sejr på 7-6(4), 6-1, mens Brooksby blev den fjerde lucky loser i turneringens historie, der når semifinalen.