To spillere, Sean Walker fra Carolina Hurricanes og Nic Dowd fra Vegas Golden Knights, deltager i denne uges episode af podcasten “NHL @TheRink” fra Stanley Cup-finalen. De deler deres personlige rejser til denne prestigefyldte finale, hvor begge har oplevet uventede drejninger i deres karrierer.
Spillernes Rejser til Stanley Cup Finalen
Walker, der kom til Hurricanes før sidste sæson, beskriver sin ankomst til Raleigh som en positiv overraskelse. Han har tidligere spillet for flere andre NHL-hold, men fandt hurtigt ud af, at det var en fantastisk ændring at blive en del af denne by og organisation. Han fremhæver det gode miljø på holdet og den støtte, ledelsen og trænerne har givet siden hans første dag.
Dowd, som har tilbragt en del tid med Washington Capitals før sin nylige handel til Golden Knights, fortæller om de udfordringer, han stod overfor i forbindelse med flytningen. Det var ikke kun en stor ændring for ham selv, men også for hans familie, som måtte tilpasse sig et helt nyt liv i Las Vegas. Han anerkender, at klubben har gjort alt for at lette overgangen for ham og hans nærmeste, hvilket har gjort det muligt for ham at fokusere på hockeyen.
Begge spillere udtrykker taknemmelighed for deres familiers støtte gennem de udfordrende tider. Med finalen lige om hjørnet fokuserer de nu på muligheden for at vinde deres første Stanley Cup. Vegas fører i serien efter en spændende sejr i den første kamp, og begge spillere ser frem til den kommende udfordring.
Podcastens værter, Dan Rosen og Shawn P. Roarke, diskuterer også de vigtigste øjeblikke fra den første kamp og ser fremad mod den næste. De afslutter episoden med at dække nyheder fra NHL, herunder kommende begivenheder og relevante ansættelser. Denne episode giver lytterne et unikt indblik i spillernes liv og de forberedelser, der går forud for en så stor begivenhed som Stanley Cup-finalen.





