
I går blev verdensmesterskabet for ungdomsspillere under 16 år i skak officielt indviet i Barranquilla, Colombia, med en storslået åbningsceremoni i Elías Chegwin Coliseum.
Med deltagelse fra 45 lande og 86 hold, var arenaen fyldt med farverige flag og en elektrisk stemning, der markerede starten på en af verdens mest anerkendte skakturneringer for unge.
En Uforglemmelig Aften
Aftenen bød på glæde, musik og kulturelle indslag og blev afsluttet med en uforglemmelig optræden af vinderen af “Yo me llamo Shakira”, som underholdt publikum med sit show.
Flere fremtrædende personer fra den internationale skakorganisation, FIDE, samt FIDE America var til stede og understregede den internationale opbakning til skakkens udvikling i Colombia. Dette arrangement markerer en vigtig begivenhed på den globale sportskalender.
Blandt de tilstedeværende var José Carrillo Pujol, præsident for FIDE America, medlemmer af FIDE Americas bestyrelse, Akaki Iashvili, FIDE’s direktør for specialopgaver, Victor Bologan, FIDE’s administrerende direktør, samt repræsentanter fra den colombianske skakforbund og andre samarbejdspartnerorganisationer.
For at sætte gang i konkurrencen foretog Victor Bologan og José Carrillo Pujol de første officielle skaktræk, hvilket markerede begyndelsen på turneringen.
Den colombianske skakforbund har rettet en stor tak til alle, der har bidraget til at gøre denne olympiade til virkelighed, især sponsorernes støtte, som har hjulpet med at gøre Barranquilla til centrum for ungdomsskak på verdensplan. Dette mesterskab er ikke kun en fejring af skak, men også en mulighed for unge spillere at vise deres talent og vækste inden for sporten.