Ungdommens triumf: McNally, Jones og Cocciaretto vinder WTA 125-titler i stor stil

Ungdommens triumf: McNally, Jones og Cocciaretto vinder WTA 125-titler i stor stil

I denne uge har tre talentfulde spillere fra WTA 125-turneringerne markeret sig med imponerende sejre. Caty McNally, Francesca Jones og Elisabetta Cocciaretto har alle vundet titler i henholdsvis Newport, Contrexeville og Bastad.

Imponerende præstationer fra unge talenter

I finalen i Newport viste McNally sin styrke ved at besejre den topseedede Tatjana Maria med 2-6, 6-4, 6-2. Den 23-årige McNally har haft en bemærkelsesværdig sæson og har netop gjort comeback efter en skade i albuen, der satte hendes fremskridt på pause. Hun var en af de få spillere, der formåede at tage et sæt fra den senere Wimbledon-vinder Iga Swiatek tidligere på året.

McNallys sejr i Newport markerer hendes andet WTA 125 singles titel, efter hun også vandt i Midland sidste år. Hun har kæmpet sig op i ranglisten og er nu steget 73 pladser til en 135. plads. Tatjana Maria, som også har haft en stærk præstation på græs i år, har opnået sin bedste rangering nogensinde som nummer 36 i verden. Hun blev den ældste spiller i Top 100, og hendes præstationer har været bemærkelsesværdige, herunder en sejr i WTA 500-turneringen i Queen’s Club.

I Contrexeville vandt Francesca Jones sin største karrieretitel ved at besejre Elsa Jacquemot med 6-4, 7-6(2). Jones, der var seedet som nummer 5, har haft en stærk uge og tabte kun ét sæt på vej til titlen. Hendes præstation har sikret hende en plads i Top 100 for første gang, da hun nu er nummer 95.

Elisabetta Cocciaretto var også i topform i Bastad, hvor hun som nummer 8 seed vandt finalen mod Katarzyna Kawa med 6-3, 6-4. Cocciaretto, der tidligere har været i Top 30, kæmpede sig tilbage i ranglisten til nummer 76 efter en strålende uge.

I doubles-turneringen i Newport sejrede de amerikanske søstre Carmen og Ivana Corley over Arianne Hartono og Prarthana Thombare med 7-6(4), 6-3, mens Quinn Gleason og Ingrid Martins vandt doubles-titlen i Contrexeville efter at have besejret Emily Appleton og Isabelle Haverlag.

Disse præstationer fra McNally, Jones og Cocciaretto viser, at de er på rette vej i deres karrierer, og de ser frem til flere udfordringer i de kommende turneringer. Med deres talent og beslutsomhed kunne fremtiden se lys ud for disse unge spillere.