U19 og U17 indleder sæsonen med sejre over Lyngby BK på 1964 Park

U19 og U17 indleder sæsonen med sejre over Lyngby BK på 1964 Park

Lørdag indledte vores U19- og U17-hold deres sæson med flotte sejre over Lyngby BK på 1964 Park. Begge hold viste imponerende præstationer, der lover godt for fremtiden.

U19-holdets Fremragende Præstation

U19-holdet fik en stærk start, da André Escobar bragte de blågule foran med 1-0 efter en time. Holdets evne til at dominere spillet fra starten af sæsonen vidner om deres hårde arbejde i træningen. Kort tid efter øgede Jonathan Agyekum føringen til 2-0, hvilket sikrede holdet de tre point i sæsonens første kamp. Denne sejr giver et solidt fundament for de kommende kampe, og fansen ser frem til at følge holdets udvikling.

U17-holdets Kampånd

U17-holdet kom lidt på hælene og var bagud i anden halvleg, men Tobias Baden-Ekstrand formåede at udligne til 1-1 midt i anden halvleg. Det var en vigtig scoring, der gav holdet fornyet håb. I slutningen af kampen satte Oliver Jensen så det sidste punktum med en scoring til 2-1, hvilket også gav U17-drengene en god start på sæsonen. Dette beviser, at de unge spillere har den nødvendige kampånd og evne til at kæmpe tilbage, selv når de er under pres.

Begge sejre er ikke kun vigtige for pointene, men også for holdets moral og selvtillid. Trænerne vil uden tvivl analysere disse kampe for at forfine strategierne og forberede sig til de næste udfordringer. Fansen kan se frem til flere spændende kampe i den kommende sæson, hvor både U19- og U17-holdet har potentiale til at opnå store ting.