Tre fynske talenter udtaget til U16 Future-landsholdets samling i Nyborg

I slutningen af oktober samles det danske U16 Future drengelandshold, og med i truppen er tre talentfulde spillere fra Fyn. Emil Lund Jensen, Marcello Garzon og Viggo Boe Rasmussen tager til Nyborg Strand Hotel for at deltage i samlingen.

Kampene i Venskabsturneringen

Under denne samling, der finder sted fra den 21. til den 28. oktober, vil holdet møde modstandere som Norge, Schweiz og Sverige. Kampene vil blive spillet i Nyborg og er en del af en venskabsturnering, som sigter mod at udvikle spillerne og styrke holdets sammenhold.

Odense Boldklub kan være stolte, da de sammen med AaB er den klub, der har flest spillere udtaget til denne samling. Dette viser klubbens engagement i at udvikle unge talenter og fremme fodbold i regionen.

Kampene, som fansen kan se frem til, er planlagt som følger:

  • Danmark møder Norge den 23. oktober kl. 10.30 på Nyborg Stadion.
  • Den 25. oktober kl. 10.30 står Danmark over for Schweiz, også på Nyborg Stadion.
  • Sidste opgør finder sted den 28. oktober kl. 10.00, hvor Danmark spiller mod Sverige.

Disse kampe vil ikke blot være en mulighed for spillerne at vise deres færdigheder, men også for fansen at støtte deres hold. Vi ønsker drengene en god tur og ser frem til at se dem i aktion!