Tesfaye afviser kritik: vil ikke have hård pædagogik i folkeskolen

Tesfaye afviser kritik: vil ikke have hård pædagogik i folkeskolen

Børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye har reageret på professor Lars Qvortrups kritik af regeringen i Skolemonitor. Ifølge Tesfaye misforstår Qvortrup regeringens intentioner og kritiserer noget, der slet ikke er på tale. Qvortrup hævder, at regeringen ønsker en pædagogik, der er “hårdt mod hårdt”, men Tesfaye kalder denne påstand for helt misforstået.

Regeringens Fokus på Respekt og Ro i Klassen

Tesfaye påpeger, at Qvortrups indlæg rummer mange fejlslutninger, og han vil gerne understrege, at målet ikke er at indføre en hård tilgang i folkeskolen. I stedet arbejder regeringen på at skabe ro i timerne, respekt for fællesskabet og give lærerne mulighed for at være autoriteter i klassen. Når en elev forstyrrer undervisningen ved at vælte møbler, spille højt på sin telefon eller nægte at forlade lokalet, skal læreren have mulighed for at intervenere, når andre løsninger ikke virker.

Tesfaye understreger, at det ikke handler om at straffe, men om at sikre, at undervisningen kan fortsætte og beskytte de andre elever. Han forklarer, at det kan betyde, at læreren skal følge den forstyrrende elev ud af lokalet, men at fysisk indgriben ikke er det første valg. Det skal kun ske, når der ikke er alternative muligheder, da det ellers vil svigte fællesskabet.

Tesfaye afviser også Qvortrups brug af Hal Koch til at underbygge sin kritik. Ifølge Tesfaye er det vigtigt at huske, at Hal Koch mente, at demokrati og samtale kræver rammer, og at frihed uden ansvar kan føre til kaos. Han mener, at autoritet ikke handler om passivitet, men om at tage ansvar for den læringsmiljø, der skabes i skolerne.

Derfor arbejder regeringen på at ændre reglerne, så lærerne får den nødvendige støtte til at sikre, at det er de voksne, der har kontrol i skolen. Tesfaye afslutter med at understrege vigtigheden af at skabe et trygt og ordentligt læringsmiljø, hvor alle elever kan trives og lære uden forstyrrelser.