Skaksommerlejr 2025 i Skanderup tiltrækker skakentusiaster fra hele landet

Skaksommerlejr 2025 i Skanderup tiltrækker skakentusiaster fra hele landet

Den 6. juli 2025 blev Skaksommerlejren 2025 officielt åbnet på Skanderup Efterskole. Her samles 100 unge skakspillere, der i løbet af de næste fem dage vil deltage i en række spændende aktiviteter som lejrturnering, lynskak, holdskak og de populære “Skanderuplegene”. Deltagerne får desuden mulighed for at lære fra nogle af de bedste, herunder GM Jonas Bjerre og GM Mads Andersen.

Skaksommerlejren: En Uforglemmelig Oplevelse for Unge Skakspillere

Lejren, der har en lang og stolt historie, har i de seneste år tiltrukket så stor interesse, at der har været en venteliste. I år blev de 100 pladser revet væk på blot fem timer. Dette vidner om den store passion og engagement, som de unge spillere har for skak. Arrangementet er ikke kun en mulighed for at forbedre deres færdigheder, men også en chance for at møde ligesindede og skabe livslange venskaber.

Den 9. juli vil der være åbent hus for forældre og venner, hvor den klassiske Ledersimultan finder sted. Her får alle deltagerne chancen for at udfordre hele lederteamet, hvilket skaber en fantastisk atmosfære af konkurrence og læring. Deltagerne kan vise deres evner og få direkte feedback fra erfarne spillere, hvilket er en værdifuld del af deres udvikling.

Hver dag vil der blive publiceret en opsummering af dagens højdepunkter på lejrens hjemmeside, så både forældre og venner kan følge med i de spændende aktiviteter. Dette giver mulighed for at dele oplevelserne fra lejren og inspirere andre unge skakspillere til at deltage næste år.

Skaksommerlejren på Skanderup Efterskole er mere end bare en begivenhed; det er en mulighed for unge skakspillere at vokse, lære og nyde skakspillet i et socialt og inspirerende miljø.