Samsonova når første Grand Slam-kvartfinale, men forbløffer med unik mentalitet før møde med Swiatek

Samsonova når første Grand Slam-kvartfinale, men forbløffer med unik mentalitet før møde med Swiatek

Liudmila Samsonova har netop nået sin første kvartfinale i en Grand Slam-turnering, hvilket hun beskriver som den mest følelsesladede oplevelse i sin tenniskarriere. Men under sin pressekonference efter kampen så hun mere forbløffet og frustreret ud end glad.

Samsonovas Unikke Mentalitet

Som en spiller, der har boet i Italien siden hun var ét år gammel, blev hun spurgt om Iga Swiateks entusiasme for en polsk ret, som inkluderer pasta med jordbær. Samsonova, der stammer fra Italien, kunne ikke lade være med at ryste på hovedet over denne usædvanlige kombination.

Det viste sig, at Swiatek bliver Samsonovas modstander i kvartfinalen. Men Samsonova ønsker ikke at finde ud af, hvem hun skal spille imod, før lige før kampen. Det er en vane, hun har haft i flere år, da det hjælper hende mentalt og forhindrer hende i at overanalysere situationen.

Samsonova planlægger at vente med at få informationen om sin modstander, indtil dagen for kampen. Hun bemærker, at hun har været i stand til at undgå denne information, fordi hun ikke har haft meget opmærksomhed på sociale medier. Hvis hun fortsætter med at præstere som hun har gjort, kan dette dog ændre sig.

Før Wimbledon var Samsonova, der er rangeret som nummer 19, blandt de højst rangerede spillere, der endnu ikke havde nået en Grand Slam-kvartfinale. Hun har tidligere vundet fem WTA-titler og nået to WTA 1000-finaler, men havde indtil nu tabt i de fire tidligere Grand Slam-fjerde runder.

Hun har nu brudt denne barriere ved at besejre Jessica Bouzas Maneiro. Denne sejr kom kort tid efter, at hun havde vundet over den forsvarende mester Jessica Pegula i Berlin. Den intense kamp mod Pegula var en milepæl for Samsonova, da det var første gang, hun havde vundet en kamp, hvor hun var bagud med matchpoint.

I en tidligere udtalelse har Samsonova også reflekteret over sin rejse som spiller. Hun har kæmpet med sin identitet, da hun blev trukket i forskellige retninger som barn. Hun har nu fundet en bedre forståelse for, hvem hun er som spiller, og hvordan hun ønsker at præsentere sig selv på banen. Med denne nye indsigt ser det ud til, at Samsonova er klar til at tage imod de kommende udfordringer med fornyet styrke og selvtillid.