Petra Kvitova og britiske teenagere får wild cards til Wimbledon

Petra Kvitova og britiske teenagere får wild cards til Wimbledon

To gange Wimbledon-mester Petra Kvitova samt de britiske teenagere Mingge Xu, Hannah Klugman og Mika Stojsavljevic har fået wild cards til hovedtrækningen ved dette års Wimbledon-turnering.

I den amerikanske US Open mixed doubles-turnering er de forsvarende mestre Sara Errani og Andrea Vavassori klar til at deltage igen. De vil få selskab af stjerner som Iga Swiatek, Aryna Sabalenka, Naomi Osaka og Elena Rybakina.

Spænding i HSBC Championship-finalen

Når Tatjana Maria og Amanda Anisimova mødes i HSBC Championship-finalen, vil begge spillere bringe deres unikke styrker til kampen. Marias præcise spil har hjulpet hende med at besejre flere seedede spillere, mens Anisimova har den nødvendige kraft til at dominere på græsset. Denne finale lover at blive en intens duel, hvor begge atleter vil kæmpe for sejren.

I Berlin vil ni af de ti bedste spillere i verden deltage i det andet WTA 500 græsbaneturnering i år, Berlin Tennis Open by Hylo. Denne turnering lover stærk konkurrence og begynder mandag. Det bliver interessant at se, hvordan de bedste spillere håndterer presset og græsbanens udfordringer.

Den kommende græsbanesæson byder på en række overraskelser, hvor både ukendte Slam-vindere og etablerede stjerner vil forsøge at finde deres form. Queen’s Club vil være værtssted for den første WTA 500-turnering på græs, og hovedtrækningen blev præsenteret for nylig, hvilket lover en spændende start på sæsonen. Spillere fra hele verden er ivrige efter at vise deres talent og kæmpe for titler, hvilket gør denne sæson uforglemmelig for tennisfans.