
F1-paddocken gjorde sig klar til en spændende afslutning på en række af tre løb i Barcelona, og weekenden blev fyldt med aktion. Oscar Piastri fra McLaren kom stærkt tilbage, da han efter at have kvalificeret sig på pole position lørdag, sikrede sig sin femte sejr i sæsonen på selve racedagen. Men der skete meget mere under Formel 1’s besøg på Circuit de Barcelona-Catalunya, og her er de vigtigste øjeblikke fra det spanske Grand Prix.
Drama og Spænding i Barcelona
Efter at have haft en stærk præstation i de foregående løb i Imola og Monaco, hvor Max Verstappen og Lando Norris hver tog sejre, var der spænding om, hvorvidt Piastris føring i mesterskabet ville blive udfordret. Selvom han havde haft en solid præstation med to tredjepladser, var det vigtigt for ham at komme tilbage på vinderkurs.
I Barcelona viste Piastri, at han var klar til at dominere. Efter at have haft en udfordrende weekend i Monaco, kom han tilbage stærkt og satte hurtigste tid i to ud af tre træningssessioner, før han sikrede sig pole position med en imponerende margin. På racedagen startede han godt og opbyggede hurtigt en solid føring. Selvom han kortvarigt mistede førstepladsen til Verstappen efter pitstop, kom han tilbage i front, da Verstappen lavede en tidlig anden pitstop.
Efter en Safety Car-situation i løbets afslutning håndterede Piastri genstarten perfekt, hvilket gjorde det muligt for ham og Norris at trække fra konkurrenterne. Bag dem var der dog masser af drama, da Charles Leclerc og Verstappen kom i kontakt, hvilket resulterede i en undersøgelse efter løbet, men ingen straf. Yderligere tumult opstod, da George Russell forsøgte at overhale Verstappen, hvilket førte til endnu en berøring, der resulterede i en 10-sekunders straf for Verstappen, hvilket sendte ham ned fra femte til tiende plads.
Mens Verstappen kæmpede, kunne flere førere således drage fordel af situationen. Nico Hulkenberg klatrede op ad feltet efter en stærk start, og i kaosset efter Safety Car’en sluttede han på femte plads. Fernando Alonso, der havde haft en mere udfordrende dag, lykkedes med at få sine første point i sæsonen ved at krydse målstregen som nummer ni.
Desuden måtte Lance Stroll trække sig fra løbet på grund af vedvarende håndskader, hvilket betød, at Aston Martin kun kunne konkurrere med Alonso. Strolls fravær var en skuffelse for teamet, da de ikke havde mulighed for at erstatte ham med en reservekører.
Søndagen bød også på en række berømte ansigtter i paddocken, hvor flere fodboldspillere, herunder hele det engelske landshold, var til stede for at støtte racerholdet. Det var en weekend fyldt med action, drama og imponerende præstationer, der viste, at Formel 1 stadig kan overraske og underholde.