
Østjyllands Politi modtog fredag morgen en anmeldelse om et voldsomt røveri i en urbutik beliggende på Rosensgade i Aarhus C. Gerningsmændene truede personalet med en genstand, der lignede en pistol, og stjal adskillige ure, før de forlod stedet.
Politiets efterforskning af røveriet
Efter røveriet løb de fra butikken i retning mod havnen, mens personalet straks kontaktede politiet. Østjyllands Politi arbejder intensivt på at opklare sagen og har sat indsatsen ind flere steder i Aarhus for at finde de skyldige. Politiet har også fået fat i overvågningsbilleder af gerningsmændene, som nu er blevet offentliggjort.
Politiinspektøren opfordrer offentligheden til at hjælpe med oplysninger. Hvis nogen ser mændene, skal de ikke henvende sig direkte, men straks kontakte politiet. Det er vigtigt, at alle, der har oplysninger om sagen, ringer til politiet på det oplyste nummer. Din hjælp kan være afgørende for at få fat i gerningsmændene og sikre, at retfærdighed bliver gjort.
Røveriet i Aarhus C har skabt bekymring blandt lokalbefolkningen, og politiet arbejder hårdt for at genoprette trygheden i området. Ved at dele overvågningsbillederne og opfordre til, at folk holder øje med mistænkelige personer, håber politiet at få indfriet retfærdigheden hurtigst muligt. Enhver information, uanset hvor lille den måtte synes, kan være med til at løse denne sag.