
Søndag den 6. juli kl. 15.00 tager OB imod AGF i den tredje testkamp under sommerens opstart. Kampen finder sted på Fredensvang, hvor begge hold ser frem til at teste deres form inden den kommende sæson.
Historien mellem OB og AGF
Det bliver ikke første gang, at de to mandskaber mødes i en træningskamp. Faktisk er det tiende gang i nyere tid, at de krydser klinger. Den seneste opgør fandt sted for blot seks måneder siden under vinterens opstart, hvor AGF vandt 4-1 med mål fra Tobias Bech, Jacob Andersen, Felix Beijmo og Mikkel Duelund.
Sidste gang de mødtes i en officiel turneringskamp var den 3. marts 2024, hvor kampen endte uafgjort 1-1. OB har i denne sommer fået ny cheftræner, Alexander Zorniger, som tidligere har haft ansvaret for Brøndby IF. Han har allerede tilføjet flere nye spillere til truppen, herunder Rasmus Falk, der er vendt tilbage til OB efter en tid i FC København, samt den tyske angriber Noah Ganaus og Fiete Arp.
AGF har haft en god start på opstarten med en 1-0 sejr mod Vejle og en 2-1 sejr over AC Horsens i deres seneste testkamp. I kontrast hertil har OB haft en blandet opstart med nederlag til Sønderjyske og EfB, men de formåede at vinde 3-0 over B.93 i deres seneste kamp den 1. juli.
Kampen på søndag vil finde sted på Bane 1 i Fredensvang og vil kunne ses på AGF Play+ fra kl. 15. Begge hold vil være ivrige efter at vise deres styrke og forberede sig til den kommende sæson, så det bliver spændende at følge med i denne testkamp.