
Odense Boldklub (OB) tager initiativ til at styrke fællesskabet i byen ved at arrangere Odense Social Run, et løb til fordel for Red Barnet. Denne begivenhed finder sted lørdag den 6. september kl. 11.00 med start og mål i Munkemose. Løbet er i samarbejde med HCA Marathon og Novo Nordisk Odense.
Formål og Festligheder
Alle indtægter fra salget af startnumre går ubeskåret til Red Barnet, som dagen efter holder en landsindsamling til støtte for børn i Danmark og i kriseramte områder verden over. OB ønsker at skabe en oplevelse, der forener mennesker og fremmer det stribede fællesskab uden for stadion og kampdage.
Odense Social Run handler ikke blot om at løbe, men også om at skabe en festlig atmosfære med mad, drikke, musik og aktiviteter for deltagerne. Det er en mulighed for at nyde samværet uanset om man deltager aktivt eller blot ønsker at være en del af festlighederne.
Løbet er åbent for alle, og deltagerne kan selv vælge, om de vil gå eller løbe de 7,5 km. Der vil ikke blive målt tid, da hovedformålet er at bevæge sig sammen og støtte Red Barnet.
Novo Nordisk Odense er stolt sponsor af arrangementet og anerkender den stærke fællesskabsånd blandt odenseanerne. Løbefællesskabet Odense Running Crew vil også være til stede for at hjælpe deltagerne med at holde tempoet undervejs.
Praktiske oplysninger om løbet inkluderer, at det finder sted den 6. september, starter kl. 11.00 i Munkemose, og at deltagerne kan tilmelde sig for 125 kr., som går direkte til Red Barnet. Alle deltagere vil modtage startnummer, diplom og medalje samt forfriskninger fra lokale producenter.
Tag gerne familie, venner eller kolleger med for at gøre en forskel for børn, der har brug for støtte. Deltagelse i Odense Social Run er en fantastisk måde at bidrage til en god sag, samtidig med at man nyder en aktiv dag i godt selskab.