
Ministeriet for Grøn Trepart har netop præsenteret en ny plan for håndtering af ulve, som blandt andet ændrer, hvordan vi definerer problemulve. Dette vil gøre det lettere at regulere ulve, både i byerne og når de angriber husdyr bag sikre hegn. Desuden vil der blive oprettet lokale grupper, der skal hjælpe med at skræmme ulvene væk, og der vil blive arbejdet på en bedre beskyttelse af husdyr for dem, der har dyr.
Stigende Ulvebestand og Bekymringer
Ulvebestanden er steget til det højeste niveau i mange år, både i Danmark og i resten af Europa. Det er blevet mere almindeligt at se ulve i byområder, hvilket skaber usikkerhed blandt borgerne. Samtidig oplever husdyrholdere flere angreb, så der er behov for at tilpasse forvaltningen af ulve til den nye situation. Derfor har ministeriet i flere måneder arbejdet på denne handlingsplan.
”Flere ulve betyder mere utryghed. Det er vigtigt, at vi tilpasser vores indsats til denne nye virkelighed. I dag kan vi præsentere initiativer, der adresserer dette. Vi ændrer definitionen af problemulv, så vi lettere kan regulere ulve, der overskrider grænser i byerne eller ved hegn,” forklarer Jeppe Bruus, minister for Grøn Trepart.
Med den nye handlingsplan vil fåreavlere og andre husdyrholdere få bedre redskaber til at beskytte deres dyr. Der vil blive nedsat en hurtigarbejdende gruppe, som skal rådgive om løsninger til at beskytte husdyr og sikre kompensation for tabte dyr, inden sommeren.
”Vi skal finde løsninger, der fungerer i praksis for husdyrholdere, når det kommer til udenomshegn og kompensation. Denne handlingsplan vil skabe en ny tilgang til ulvesituationen, der gør en reel forskel for dem, der lever i områder med ulve. Jeg vil følge implementeringen af planen nøje,” siger Jeppe Bruus.
Han tilføjer, at handlingsplanen er et vigtigt skridt mod en bedre sameksistens med ulvene, men at arbejdet ikke stopper her. Der vil fortsat være fokus på at forbedre både de juridiske og praktiske rammer for ulveforvaltningen.
Handlingsplanen indeholder seks fokusområder:
- Bedre muligheder for at regulere ulve i byområder
- Frivillige grupper, der skal skræmme ulve væk fra byerne
- Styrket information til beboere i ulveområder
- Bedre muligheder for at regulere ulve, der angriber husdyr bag hegn
- En minitrepart, der rådgiver om bedre beskyttelse af husdyr mod ulve
- Forbedrede juridiske rammer for regulering af ulvebestanden
For at gennemføre handlingsplanen vil der blive afsat flere midler. Regeringen har derfor besluttet at investere 15 millioner kroner i 2025 og 2026, samt tilføje 8,5 millioner kroner gennem omprioriteringer. Du kan finde flere detaljer om handlingsplanen via dette link.