Liane Lippert triumferer igen på etape 6 i Giro d’Italia Women 2025

Liane Lippert triumferer igen på etape 6 i Giro d'Italia Women 2025

Liane Lippert har haft en bemærkelsesværdig rejse det seneste år, præget af to vigtige sejre på Stage 6 i Giro d’Italia Women – én i 2024 og dagens triumf i 2025. Begge etaper endte med, at Lippert løb med sejren takket være hendes styrke, kløgtige taktik og evne til at læse løbet. Den tyske cykelrytter fra Movistar udtrykte tilfredshed over, at det ser ud til, at nummer 6 bringer hende held.

Strategisk Kørsel og Stærk Konkurrence

Når feltet mangler kontrol, og løbet kræver kreativitet, er Lippert altid klar til at tage initiativet. Movistar havde oprindeligt fokus på at sikre Maglia Rosa til Marlen Reusser, og strategien har fungeret godt indtil videre. Men i dag bad Lippert om frihed, og etapen fra Bellaria-Igea Marina til Terre Roveresche var perfekt til en rytter som hende.

Det krævede hårdt arbejde at få succes. Da Amanda Spratt (Lidl-Trek), Sara Casasola (Fenix-Deceuninck) og Juliette Labous (FDJ-SUEZ) angreb med cirka 35 km tilbage, valgte Lippert ikke at følge med med det samme. I stedet måtte hun selv indhente dem nogle kilometer senere. Pauliena Rooijakkers (Fenix-Deceuninck) gjorde det samme, og da frontgruppen var samlet, stod det klart, at Lippert og Rooijakkers var de stærkeste ryttere. De tog føringen på den stejle stigning efter Monte Porzio og kom til linjen for at kæmpe om spurten. Lippert viste sig hurtigere og sikrede sig sejren, mens Rooijakkers, der havde hentet mere end et minut, klatrede fra ottende til fjerde pladsen i det samlede klassement. De kuperede strækninger gav også GC-favoritterne mulighed for at teste hinanden, hvor Elisa Longo Borghini (UAE Team ADQ) angreb på den samme udfordrende stigning. Reusser reagerede straks og viste, at hun havde kontrol over løbet.

I morgen venter en ny udfordring: Dagens etape er den såkaldte Dronningestigning op ad Monte Nerone. Her skal rytterne møde nye stigninger og en afgørende duel, som kan afgøre, hvem der vinder Giro d’Italia. Det ser ud til at blive et opgør mellem Reusser og Longo Borghini.