Leclerc og Hamilton kæmper med strategi og skader under canadisk Grand Prix

Leclerc og Hamilton kæmper med strategi og skader under canadisk Grand Prix

Charles Leclerc har haft meget at tænke over efter en konflikt med sin Ferrari-ingeniør om strategiske beslutninger under det canadiske Grand Prix. Hans holdkammerat, Lewis Hamilton, kæmpede også med problemer på sin bil, hvilket begrænsede hans præstation.

Udfordringer og Strategiske Overvejelser

Leclerc følte sig delvist skuffet, da Ferrari viste tegn på stærk fart, men det resulterede ikke i en top-tre placering. Han havde et skuffende resultat fra kvalifikationen, som han senere kom til at fortryde.

Weekendens udfordringer begyndte med en stor kollision under den første træning, der beskadigede hans chassis og forhindrede ham i at deltage i den anden træning. Dette satte ham i en vanskelig position før den vigtige kvalifikation. Selvom Ferrari fik repareret bilen, førte en fejl i Q3 til, at han måtte nøjes med en ottende plads på startgridden, med Hamilton foran sig på en femteplads.

I løbet af racet startede Leclerc på hårde dæk, mens de fleste af de øvrige konkurrenter brugte medium dæk. Han formåede at komme frem i feltet og førte endda løbet, da de andre topkørere pitede, men han krydsede målstregen på femte plads.

Leclerc erkendte senere, at hans præstation var et resultat af hans egne fejl. Han nævnte, at både den første træning og kvalifikationen, samt trafikken, satte ham i en svær situation ved at starte længere tilbage i feltet.

Derudover var der diskussioner om strategien under racet. Leclerc mente, at en en-stop strategi kunne fungere, mens teamet var mere tilbøjeligt til en to-stop strategi. Han forstod, at teamet har mere information til rådighed, men ønskede at forklare sit syn på situationen.

Hamilton havde også en udfordrende weekend og sluttede løbet på sjette plads, lige bag Leclerc. Undervejs fik han besked fra sit team om, at hans pace var god, især i betragtning af skader på bilen, som skyldtes en kollision med en grævling på banen.

Hamilton beskrev skaderne som betydelige, især på den højre side af bundpladen, men var taknemmelig for at kunne opnå en sjetteplads trods skaderne. Han nævnte, at han også havde problemer med bremserne, der blev varme, hvilket gjorde det nødvendigt at justere sin kørsel for at håndtere situationen.

Begge kørere står nu over for udfordringer, men de ser fremad mod næste race med håb om at forbedre deres placeringer.