
Den 19-årige wingback Laura Lund er nu en del af OB Qs trup. Hun skifter fra Brøndby IF’s U19-hold til Fyn, hvor hun ser frem til at tage næste skridt i sin karriere. Laura beskriver det nye kapitel som spændende og ser frem til at udvikle sig både som spiller og menneske i det nye miljø.
Laura Lunds Overgang til OB Q
Hun har allerede fået et positivt indtryk af holdet og trænerne, som har taget godt imod hende. Laura føler sig hurtigt som en del af fællesskabet og glæder sig til at arbejde sammen med sine nye holdkammerater.
Valget af OB Q som næste destination kom fra hjertet, da hun ser muligheder for udvikling i en professionel ramme. Laura bemærker, at klubben har et stærkt setup inden for kvindefodbold og et projekt, hun gerne vil bidrage til. Hun føler tillid til sin egen udvikling i klubben.
Som en moderne wingback bidrager hun både defensivt og offensivt. Laura er kendt for sin styrke i løbet og sit tekniske niveau, hvilket passer godt til den spillestil, OB Q ønsker. Sports Manager Peer Lisdorf ser frem til at følge hendes udvikling på holdet.
For den kommende sæson fokuserer Laura på at udvikle sig og bidrage til holdets succes. Hun ser frem til at spille kampe og opnå sejre med sit nye hold, og hun er overbevist om, at OB Q kan hjælpe hende med at tage næste skridt i sin udvikling. Der er høje forventninger til hende, og alle ser frem til at se hende i aktion på Nature Energy Park.
Med sin dedikation og talent er Laura Lund en spiller, der hurtigt kan blive en vigtig brik i OB Qs fremtid. Fansen ser frem til at følge hendes rejse og de præstationer, hun vil levere på banen. Det bliver spændende at se, hvordan denne unge spiller vil forme sin karriere i kvindefodboldens verden.