
Kulturminister Jakob Engel-Schmidt har i dag modtaget anbefalingerne fra Arbejdsgruppen for litteratur, som har arbejdet på at finde løsninger til et bæredygtigt bogmarked og for at genoplive læselysten blandt danskerne.
I en tid, hvor den digitale udvikling udfordrer forfatternes muligheder, og hvor det danske sprog står over for pres, er det afgørende at sikre et dynamisk litteraturlandskab. Repræsentanter fra bogbranchen samt eksperter i litteratur og læsning har siden foråret 2024 diskuteret, hvordan man bedst kan bevare og styrke dansk litteratur og læsning.
Anbefalinger til Styrkelse af Dansk Litteratur
Blandt de vigtigste anbefalinger fra arbejdsgruppen er en opfordring til at forbedre rammerne for litteraturen. Dette inkluderer øget offentligt bogindkøb og større gennemsigtighed på det digitale bogmarked. Desuden foreslås det at forbedre bibliotekernes service, fremme ordninger for levende litteraturarrangementer og forfattermøder samt prioritere litteratureksport.
Kulturministeren anerkender det solide arbejde, som arbejdsgruppen har udført, og fremhæver behovet for at tænke nyt for at styrke dansk litteratur. Han bemærker, at der ikke findes hurtige løsninger, og at det vil kræve samarbejde mellem branchen, staten, kommuner, skoler, pædagoger, lærere og forældre.
Udvalgslederen i arbejdsgruppen understreger, at læsning og litteratur har en uvurderlig værdi, og at det ikke er en selvfølge, at vi opretholder en stærk læsekultur. Det er vigtigt, at børn introduceres til bøger i deres hverdag for at sikre, at der også er læsere i fremtiden. Samtidig er det essentielt, at forfattere og forlag kan trives på det moderne bogmarked, der i stigende grad domineres af internationale streamingtjenester.
Arbejdsgruppen har i det forgangne år undersøgt forfatteres vilkår og litteraturens udfordringer i en tid præget af ændrede forretningsmodeller og forbrugeradfærd. Anbefalingerne skal danne grundlaget for en kommende handlingsplan for litteraturpolitikken, som skal tage højde for alt fra forfatternes løn- og arbejdsvilkår til børns læselyst og litteraturens internationale forhold.
Arbejdsgruppen tæller en række prominente medlemmer, herunder rektorer, professorer, forfattere og direktører fra relevante institutioner, der alle arbejder for at fremme dansk litteratur og sikre dens fremtid.