Kolding IF triumferer over HB Køge med stærk første halvleg og fejrer debutanter

Kolding IF triumferer over HB Køge med stærk første halvleg og fejrer debutanter

Kolding IF præsenterede en imponerende indsats i lørdagens hjemmekamp mod HB Køge, hvor en strålende første halvleg sikrede holdet en 3-1 sejr. Hjemmeholdet dominerede klart både i duellerne og boldbesiddelsen inden pausen og kunne gå til omklædning med en solid føring.

Første Halvleg Domineret af Kolding

Kampen begyndte livligt, og allerede i det 4. minut var HB Køge tæt på at score, da Christian Tue Jensen forsøgte sig med et direkte frispark. Men det var Kolding, der først fik netmaskerne til at blafre. I det 6. minut udnyttede Sterling en fejl i Køges forsvar, tog et par skridt frem og satte bolden sikkert i mål til 1-0.

Kolding fortsatte med at lægge pres på gæsterne og skabte flere store chancer. Tånnander var tæt på at øge føringen i det 11. minut, men Køges målmand stod for en flot redning på hans forsøg.

I det 23. minut fik Kolding endnu en stor mulighed, og det betalte sig i det 33. minut. Anfører Christian Vestergaard sendte et præcist indkast ind i feltet, hvor Sterling steg til vejrs og headede bolden i nettet til 2-0.

Første halvleg blev rundet af med endnu et mål i det 45. minut. Albert Nørager sendte et perfekt indlæg, som Vadstrup headede ind bag en chanceløs Køge-målmand, hvilket bragte stillingen til 3-0.

HB Køge kom bedre ud til anden halvleg og reducerede til 3-1 i det 50. minut. Efter en god periode endte bolden hos Mohamad Al-Naser, der sikkert sendte den i mål og gav kampen nyt liv.

Kampen blev herefter mere lige, og begge hold havde deres muligheder. Vestergaard var tæt på at score med et hovedstød i det 62. minut, og Villads Westh havde en stor chance i det 84. minut efter godt opspil og endnu et skarpt indlæg fra Nørager.

Selvom HB Køge viste bedre takter i anden halvleg, var sejren for Kolding aldrig rigtig truet. En stærk første halvleg og en solid holdindsats sikrede tre vigtige point til Kolding IF.

Udover sejren kunne Kolding også fejre tre debutanter: Nemanja Nedic, Eric Voufack og Jóhannes Bjarnason fik alle deres debut i Kolding-trøjen foran 2.509 tilskuere på Autocentralen Park.

Næste udfordring for Kolding IF er en pokalkamp på Fyn mod Odense KFUM, som spilles på tirsdag. Denne kamp vil være en vigtig test for holdets styrke og dygtighed, og fansen ser frem til en spændende opgør.