Kaden Groves triumferer på 6. etape i Giro d’Italia, mens Mads Pedersen holder fast i Maglia Rosa

Kaden Groves triumferer på 6. etape i Giro d’Italia, mens Mads Pedersen holder fast i Maglia Rosa



Kaden Groves vinder 6. etape af Giro d’Italia



Kaden Groves fra Alpecin-Deceuninck har vundet den 6. etape af den 108. Giro d’Italia, som strakte sig over 217,5 kilometer fra Potenza til Napoli. Med en imponerende præstation kom han i mål foran Milan Fretin fra Cofidis og Paul Magnier fra Soudal Quick-Step. Groves’ sejr er et resultat af hårdt arbejde og vedholdenhed, hvilket understreges af hans egen kommentar efter etapen.

Resultater og Trøjer

Mads Pedersen fra Lidl-Trek holder fast i den eftertragtede Maglia Rosa som leder af klassementet, hvilket cementerer hans position som en af de stærkeste ryttere i dette års Giro. Her er et overblik over etape resultaterne:

  • 1. Kaden Groves (Alpecin-Deceuninck) – 217,5 km på 4 timer, 59 minutter og 52 sekunder, med en gennemsnitshastighed på 43,519 km/t.
  • 2. Milan Fretin (Cofidis) – samme tid.
  • 3. Paul Magnier (Soudal Quick-Step) – samme tid.

Det generelle klassement ser således ud:

  1. Mads Pedersen (Lidl-Trek)
  2. Primož Roglič (Red Bull – Bora – Hansgrohe) – 17 sekunder efter.
  3. Mathias Vacek (Lidl-Trek) – 24 sekunder efter.

Trøjerne i Giro d’Italia, designet og produceret af CASTELLI, er også blevet tildelt. Mads Pedersen fortsætter med at bære både Maglia Rosa og Maglia Ciclamino, hvilket viser hans alsidighed og styrke i løbet. Desuden er Lorenzo Fortunato fra XDS Astana Team leder af Gran Premio della Montagna med Maglia Azzurra, mens Mathias Vacek også har sikret sig Maglia Bianca som bedste unge rytter.

Efter etapen udtalte Kaden Groves: “Det er min første sejr i år, og det er en kæmpe lettelse. Holdet har haft tro på mig, selvom starten på sæsonen ikke har været god. Jeg har haft en skade og har derfor mistet en del løb. Det var grunden til, at jeg kom til Giroen uden nogen sejre. Vi måtte bruge nogle ryttere tidligt på at jagte. De to ryttere i udbruddet gjorde det fantastisk. Med hjælp fra to holdkammerater kunne jeg finde en god position. Jeg startede sprinten tidligt, men jeg var ret sikker. Jeg følte mig bedre, da det begyndte at regne. Det er virkelig dejligt at vinde her i Napoli, en ikonisk by. For en sprinter er det en drøm at vinde her.”

Med denne sejr har Kaden Groves sat sit præg på Giro d’Italia, og fansen kan se frem til de kommende etaper, hvor spændingen kun vil stige. Hvem vil tage føringen, og vil Mads Pedersen kunne forsvare sin Maglia Rosa? Tiden vil vise det, men én ting er sikkert: Giro d’Italia vil fortsætte med at fascinere cykelfans verden over.