
Jon Rahm forlod 2025 US PGA Championship med en positiv indstilling, på trods af at han ikke nåede op på podiet. Den spanske golfstjerne, der sluttede med en score på fire under par og delte ottendepladsen, var kun syv slag efter vinderen Scottie Scheffler. Undervejs i turneringen kom Rahm op på niveau med Scheffler tidligt på de sidste ni huller og så ud til at kunne udfordre for sejren.
Rahms Oplevelse i Turneringen
Rahm fik et løft fra tre fugle inden for fire huller, hvilket bragte ham op på ni under par, mens Scheffler kæmpede med sin form på frontni. Forventningerne voksede til, at Rahm kunne blive den første spanske spiller til at fuldføre tre af de fire majors i karrieren. Dette tilføjede en ekstra dimension til hans præstation og viste, hvor tæt konkurrencen var blandt de bedste spillere i verden.
Desværre ramte Rahm uheldigt en bunker på det 16. hul, hvilket kostede ham et bogey. Dette øjeblik var skuffende, men det blev værre, da han endte med at afslutte med to dobbelte bogeys. På trods af de udfordringer, han stod overfor på de sidste huller, kunne han se tilbage på sin præstation med glæde. Rahm bemærkede, at det havde været længe siden, han havde haft så meget sjov på golfbanen. Den positive energi, han følte undervejs, var tydeligt at se.
Rahm reflekterede over, at de sidste tre huller var svære at acceptere, men han havde trods alt haft en god runde indtil da. Han anerkendte, at selvom han følte sig skuffet over afslutningen, var der mange positive elementer at tage med fra ugen. Udover den gode placering, havde han også opnået betydelige Ryder Cup-point samt præmiepenge, som vil hjælpe ham i hans fremtidige turneringer.
Rahm delte også sin glæde over at spille golf som profession. Selvom han følte sig lidt flov over sin afslutning, forstod han, at det ikke var verdens undergang. Han kunne se fremad og mente, at der var mere positivt end negativt at tage med fra turneringen. Med en ny turnering i horisonten, er Rahm klar til at tage de erfaringer og den positive energi med sig ind i fremtiden, hvilket lover godt for hans kommende optrædener på golfbanen.