Den 19-årige islænding, Daníel Freyr Kristjánsson, har netop skrevet under på en ny femårig kontrakt med FC Midtjylland efter en imponerende debut sæson i seniorfodbold med FC Fredericia.
Kristjánsson, som har været en markant spiller på akademiet i Midtjylland, blev sendt på leje til FC Fredericia for et år siden. Her har han været en fast del af startopstillingen og har spillet 33 kampe i klubbens historiske sæson, hvor de opnåede oprykning.
En lovende fremtid i FC Midtjylland
Efter at have tilbragt tid på leje hos Fredericia, har han nu fornyet sit engagement med FC Midtjylland. Klubben har udtrykt stor tilfredshed med hans udvikling, da han har vist, at han kan tilpasse sig det højere niveau i NordicBet Ligaen. Kristjánsson har bevist sin alsidighed ved at spille både som venstre back og central midtbanespiller. Han besidder et stærkt venstreben, er rolig under pres og har et skarpt spilforståelse.
Den nye kontrakt binder ham til klubben frem til sommeren 2030. Daníel Kristjánsson ser frem til at fortsætte sin udvikling i FC Midtjylland og er begejstret for de nye udfordringer, der venter i 3F Superligaen, som han nu har muligheden for at opleve. Han er stolt af den rejse, han har været på, og glæder sig til at se, hvordan han og holdet kan klare sig på det højeste niveau i dansk fodbold.
En stor tillykke med kontraktforlængelsen og held og lykke med den kommende sæson i FC Fredericia. Med sin talentfulde baggrund og erfaring fra lejeaftalen ser vi frem til at følge Daníels rejse i FC Midtjylland og hans bidrag til klubbens fremtid.