Første hold gennemfører DBU’s nye bestyrelsesuddannelse for at styrke fodboldledelse i Danmark

Første hold gennemfører DBU's nye bestyrelsesuddannelse for at styrke fodboldledelse i Danmark

I foråret blev en ny bestyrelsesuddannelse i DBU testet af et pilothold, der var de første til at gennemføre programmet. Uddannelsen er udviklet i samarbejde med Get Movin’ og har til formål at hæve kompetenceniveauet i dansk fodbold og øge antallet af kvinder i bestyrelserne.

En Milepæl i Dansk Fodboldhistorie

Den 26. juni vil for altid være en betydningsfuld dato i dansk fodboldhistorie, da det var dagen, hvor det første hold afsluttede den nye bestyrelsesuddannelse. Denne dato, som også markerer den bemærkelsesværdige EM-sejr fra 1992, vil blive husket som en milepæl for udviklingen af fodboldledelse i Danmark.

Uddannelsen, som er skabt i tæt samarbejde med Erhvervsakademi Dania, er en professionel uddannelse, der giver deltagerne 5 ECTS point. Den er designet til at forbedre deltagernes evner i at navigere i ledelsen og bestyrelsen af fodboldklubber. Deltagerne får værktøjer og redskaber, der kan hjælpe dem med at præstere endnu bedre i deres roller, hvilket vil komme hele klubberne til gode.

Formålet med uddannelsen er at øge kompetencerne i danske fodboldbestyrelser og at tiltrække flere kvinder til bestyrelsesarbejde. Der har været et stærkt ønske fra kvinder i Get Movin-klubberne om at få bedre forberedelse til bestyrelsesarbejdet, hvilket har motiveret udviklingen af dette program. Det har været væsentligt, at uddannelsen henvender sig til en bred målgruppe, herunder forskellige aldre, køn og erhvervserfaring, for at sikre en høj grad af diversitet.

Louise Rosager, en af deltagerne på det første hold, har oplevet, at uddannelsen har givet hende bedre forudsætninger for at deltage aktivt i en bestyrelse. Hun påpeger, at kvinder ofte er underrepræsenteret i fodboldklubbernes bestyrelser, og at en sådan uddannelse kan styrke deres selvtillid og kompetencer.

Uddannelsen består af to fysiske undervisningsdage, fire online sessioner og en eksamen. Derudover tilbydes et kort webinar, der introducerer de grundlæggende aspekter af bestyrelsesarbejde. Evalueringen af uddannelsen er allerede i gang og forventes at være færdig efter sommerferien, hvorefter den kan implementeres i flere klubber.

For spørgsmål vedrørende bestyrelsesuddannelsen kan interesserede kontakte ansvarlige personer hos DBU. Denne uddannelse repræsenterer en vigtig skridt mod en mere inkluderende fremtid for dansk fodbold og giver alle deltagere mulighed for at bidrage til sportens udvikling.