Fc Fredericia sikrer sig talentfuld venstreback Lauritz Dauerhøj fra Næsby BK

FC Fredericia har netop hentet den 20-årige venstreback Lauritz Dauerhøj fra Næsby BK som en del af en fri transfer, efter han imponerede under sin prøvetræning.

Selvom han kun er 20 år, har Dauerhøj allerede opnået betydelig erfaring fra seniorfodbold med 101 kampe på cv’et for Næsby BK’s divisionshold, hvor han har etableret sig som en central figur.

En Lovende Fremtid for Lauritz Dauerhøj

Dauerhøj blev tidligere rykket op til klubbens divisionshold som U19-spiller og har også haft titlen som den første spiller med kontrakt i Næsby BK. Klubbens træner ser potentiale i den unge spiller, der ikke kun besidder et solidt venstreben, men også har de nødvendige kvaliteter og indstilling til at trives i Fredericia-miljøet. Træneren ser frem til at arbejde med Dauerhøj og hjælpe ham med at udvikle sine evner yderligere.

Lauritz Dauerhøj har sin fodboldopvækst på Fyn, hvor han har spillet for klubber som Dalum IF, B1913 og OB, før han kom til Næsby BK. Denne baggrund har givet ham et solidt fundament i dansk fodbold, og hans erfaring vil være uvurderlig for FC Fredericia.

For Dauerhøj er skiftet til Fredericia en kærkommen mulighed, da klubben er kendt for at give unge spillere ansvar og plads til udvikling. Han har allerede været i gang med træningen og deltager i træningskampen mod Silkeborg, hvilket betyder, at han straks indgår som en del af FC Fredericia-truppen. Dette skridt kan potentielt være et vendepunkt i hans karriere, og både spilleren og klubben ser frem til de kommende udfordringer.