FC Fredericia ansætter Lukas Enevoldsen som ny assistenttræner

FC Fredericia ansætter Lukas Enevoldsen som ny assistenttræner

FC Fredericia har netop indgået en aftale med Lukas Enevoldsen, som vil tiltræde som assistenttræner fra den 20. august. Enevoldsen vendte tidligere tilbage til klubben, hvor han har spillet i 1. division, og nu tager han skridtet ind i trænerverdenen. Han kommer fra en stilling hos B36 Torshavn på Færøerne, hvor han har været assistenttræner de seneste to sæsoner. Før det arbejdede han også som assistenttræner i Brabrand IF.

Ny rolle og ansvarsområder

I sin nye rolle får Enevoldsen ansvaret for klubbens standardsituationer. Det indebærer blandt andet at bidrage med analyser, forberedelser og træning af både angreb og forsvar i dødboldsituationer. Desuden vil han være med til at udvikle faste rutiner og arbejde tæt sammen med resten af trænerteamet for at integrere standardspillet i klubbens overordnede taktiske planer.

Enevoldsen ser denne mulighed som en chance for personlig udvikling som træner, og han ser frem til at komme tilbage til en klub, hvor han har haft mange gode oplevelser. Han er begejstret for at arbejde i en klub med en stærk identitet og et ambitiøst setup.

Med ansættelsen af Lukas Enevoldsen får FC Fredericia en træner med både kendskab til klubben og solid erfaring, hvilket styrker trænerteamet yderligere. Hans tidligere erfaring fra både B36 Torshavn og Brabrand IF vil uden tvivl bidrage til klubbens udvikling og ambitioner. Det bliver spændende at se, hvordan Enevoldsen vil implementere sine ideer og strategier i FC Fredericia, og hvordan han vil påvirke holdets præstationer i de kommende sæsoner.