
F.C. København har netop offentliggjort, at de har købt Pantelis Hatzidiakos fra den italienske klub Cagliari efter en vellykket lejeaftale, der har varet et år. Den 28-årige forsvarer har skrevet under på en kontrakt, der gælder frem til sommeren 2028, og han er allerede rejst til Østrig for at deltage i klubbens træningslejr som fast spiller.
Hatzidiakos’ Indflydelse på Holdet
Hatzidiakos har udtrykt, hvor hurtigt han følte sig hjemme i både klubben og København, efter han ankom i 2024. Han har fået en varm velkomst og føler, at han har fået tillid fra både trænerteamet og holdkammeraterne. Den høje kvalitet i træningen og det tætte samarbejde på holdet har været noget, han sætter stor pris på. Hatzidiakos ser frem til at repay den tillid, han har modtaget.
Sportsdirektør Sune Smith-Nielsen har også kommenteret på aftalen, hvor han fremhæver, at det har været positivt at se den interesse, Hatzidiakos har vist for at fortsætte i København. Han anser Hatzidiakos som en moden spiller, der kan være en vigtig støtte for de yngre spillere i truppen, og han har været en afgørende faktor i klubbens defensive udvikling.
Træner Jacob Neestrup er også tilfreds med, at Hatzidiakos vil fortsætte i den hvide trøje. Han beskriver forsvareren som en dygtig spiller med klare lederegenskaber, der har bidraget til holdets stabilitet, især i mesterskabsspillet. Hatzidiakos har spillet 40 kampe i den seneste sæson og har en stor nysgerrighed for spillet, hvilket gør ham til en vigtig del af klubbens fremtidige planer.
Pantelis Hatzidiakos vil bære trøje nummer 6 i den kommende sæson, og hans tilstedeværelse vil uden tvivl styrke F.C. Københavns ambitioner i både den danske liga og europæiske turneringer. Med hans erfaring og talent er der store forventninger til, hvad han kan opnå med klubben i de kommende år.