Kampdagen er endelig her, og i aften står F.C. København overfor FC Inter Turku. Den spændende duel finder sted i Parken, og der er allerede lagt op til en intens aften.
Forberedelser til kampen
Før kampen er der mulighed for at deltage i en quiz, hvor fans kan teste deres viden om klubben og dens historik i europæiske turneringer. Spørgsmålene inkluderer, hvem der scorede de afgørende mål mod Brøndby IF i Europa Playoff og hvilke klubber fra England, Tyskland og Spanien FCK har mødt flere gange.
I forbindelse med kampen er det værd at bemærke, at der er ekstra mange mennesker på Østerbro i dag, da DHL-løbet også finder sted. Det er derfor en god idé at ankomme tidligt for at undgå trængsel i metroen og området omkring Parken.
Inter Turku har været aktive på transfersiden og har solgt den talentfulde stopper Ilari Kangasniemi til Leicester City. I deres seneste kamp mod TPS endte det uden mål, da de fortsatte deres rotationssystem med flere spillerudskiftninger. Kun tre spillere fra deres seneste opstilling har været faste i efterårets kampe.
Finland rykker i dag ind i toppen af listen over nationer, som FCK har mødt flest gange i europæiske turneringer. Med aftenens kamp overhaler Finland både Frankrig, Italien og Tyrkiet og indtager nu en femteplads.
Dommertrioen til kampen inkluderer Oleksii Derevinskyi, som er ny i rollen som hoveddommer i FCKs kampe. Han har dog erfaring fra den ukrainske liga og har været FIFA-dommer siden 2022.
Der er ingen spillere i karantæne eller på karantænefare, hvilket giver FCK en stærk opstilling til aftenens kamp. Fans kan følge med i kampen via klubbens app eller tv-platforme, hvis de har det rette abonnement.
Kampen lover at blive en spændende oplevelse, både for spillerne og de mange tilskuere. Sikre dig en plads på tribunen og vær en del af denne uforglemmelige aften!





