
Luca Kjerrumgaard, Tom Trybull og Nicolas Bürgy er klar til den kommende sæson med nye trøjenumre. Fansene kan allerede se dem i aktion i aftenens træningskamp.
Opstart til den nye sæson i 3F Superligaen
Opstarten til den nye sæson i 3F Superligaen er godt i gang, og første træningskamp finder sted fredag kl. 17.00 i Ådalen, hvor Esbjerg fB gæster holdet. Adgangen til kampen er gratis.
Når du tager til træningskampen i aften, skal du være opmærksom på, at Tom Trybull, Luca Kjerrumgaard og Nicolas Bürgy nu spiller med nye numre. De tidligere trøjenumre 7, 17 og 25 er fortid for dem. I stedet vil de bære følgende numre i den kommende sæson:
- Nicolas Bürgy – nummer 5
- Luca Kjerrumgaard – nummer 9
- Tom Trybull – nummer 19
Kampen starter kl. 17.00 på Bane 1 i Ådalen, hvor der også vil være mulighed for at købe mad og drikke. For dem, der ikke kan være til stede i Ådalen, er kampen tilgængelig for streaming.
Det er en god mulighed for fans at se deres yndlingsspillere i aktion, og ikke mindst at opleve den spænding, der følger med de nye trøjenumre. Det vil helt sikkert give en ekstra dimension til sæsonens opstart, og fansen kan se frem til en underholdende kamp. Gør dig klar til at heppe på holdet og kom i den rette stemning til en ny sæson fyldt med spænding og rivalisering i 3F Superligaen!